Svijet

UNIŠTENI ZRAKOPLOVI

Satelitske snimke pokazuju teško oštećenu zračnu bazu na Krimu

Satelitske snimke pokazuju teško oštećenu zračnu bazu na Krimu i nekoliko uništenih ruskih borbenih zrakoplova, nakon eksplozija ranije ovog tjedna, prenosi u četvrtak BBC


 
2 min
HINA

Satelitske snimke pokazuju teško oštećenu zračnu bazu na Krimu i nekoliko uništenih ruskih borbenih zrakoplova, nakon eksplozija ranije ovog tjedna, prenosi u četvrtak BBC

Satelitske snimke pokazuju teško oštećenu zračnu bazu na Krimu i nekoliko uništenih ruskih borbenih zrakoplova, nakon eksplozija ranije ovog tjedna, prenosi u četvrtak BBC.

U bazi Saky u zapadnom dijelu Krima koji je anektirala Rusija u utorak je došlo do više eksplozija, a poginula je jedna osoba.

Ukrajina nije preuzela odgovornost, ali novi dokazi sugeriraju mogućnost da se radilo o ciljanom napadu.

Snimke američkog Planet Labsa pokazuju velika područja spaljene zemlje nakon požara koji su izbili nakon eksplozija.

Čini se da su glavne piste u bazi netaknute, ali i da je najmanje osam zrakoplova oštećeno i uništeno, s nekoliko jasno vidljivih kratera.

Većina ih je u posebnom dijelu baze gdje je veliki broj aviona bio smješten na otvorenom – daleko od zaklona hangara.

Slike "prije i poslije" iz Planet Labsa prva su neovisna potvrda da je baza možda oštećena. Do sada je bilo malo pojedinosti o razmjerima utjecaja eksplozija.

No još uvijek je nejasno kako je baza oštećena i kojim oružjem.

Rusija tvrdi da je eksplozije izazvalo streljivo koje je eksplodiralo u skladištu, a Ukrajina, koja nije preuzela odgovornost, sugerira da su za eksplozije mogli biti krivi neoprezni ruski vojnici.

"Mislim da su ruski vojnici u bazi zanemarili vrlo jasno poznato pravilo: ne puši na opasnim mjestima", rekao je ukrajinski ministar obrane Oleksij Reznikov.

Ukrajinske zračne snage objavile su da je desetak ruskih ratnih aviona uništeno, dok  Rusija niječe da je bilo koji od njih oštećen.


Nastavite čitati

Svijet
 

Sud poništio odluku EK da ne dostavi poruke između von der Leyen i Pfizera

Opći sud je presudio u slučaju koji je pokrenuo New York Times i tadašnja bruxelleska dopisnica toga lista Matina Stevi. Ona je, pozivajući se na uredbu o pristupu dokumentima, zatražila od Komisije da joj dopusti uvid u razmjenu poruka između von der Leyen  i glavnog izvršnog direktora Pfizera Alberta Bourle u razdoblju od 1. siječnja 2021. do 11. svibnja 2022.

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.