Svijet

40 GODINA OD REFERENDUMSKOG "NE"

Talijanska vlada prihvatila plan za povratak nuklearnoj energiji

Italija ima cilj koristiti napredne modularne reaktore za proizvodnju održive nuklearne energije i dekarbonizirati svoje industrije koje najviše zagađuju, a prema riječima premijerke Meloni bio bi to korak prema energetskoj sigurnosti i samodostatnosti


 
2 min
Istra24
Ilustracija: Pixabay

Italija ima cilj koristiti napredne modularne reaktore za proizvodnju održive nuklearne energije i dekarbonizirati svoje industrije koje najviše zagađuju, a prema riječima premijerke Meloni bio bi to korak prema energetskoj sigurnosti i samodostatnosti

Talijanska vlada donijela je danas prijedlog zakona kojim se otvara put povratku nuklearnoj energiji gotovo 40 godina nakon što je zabranjena referendumom, što je premijerka Giorgia Meloni opisala korakom prema energetskoj sigurnosti i samodostatnosti.

Zakon, koji mora odobriti parlament, daje vladi mandat za usvajanje detaljnih uredbi za prijelaz. Ministar energetike Gilberto Pichetto Fratin prošli je mjesec rekao kako očekuje da će proces biti dovršen do kraja 2027.

"Vlada je odobrila još jednu važnu mjeru za osiguranje čiste, sigurne, jeftine energije koja može jamčiti energetsku sigurnost i stratešku neovisnost", rekla je Meloni u video poruci nakon sastanka vlade.

Italija ima cilj koristiti napredne modularne reaktore za proizvodnju održive nuklearne energije i dekarbonizirati svoje industrije koje najviše zagađuju. Vlada kaže da napredak u tehnologiji i sigurnosti čini referendumsku zabranu nuklearne energije zastarjelom.

Procjenjuje se da bi uštedjelo 17 milijardi eura na troškovima dekarbonizacije gospodarstva do 2050. kada bi nuklearna energija činila najmanje 11 posto u kombinaciji izvora energije. Prema nacionalnom energetskom i klimatskom planu udio bi se mogao povećati na 22 posto.

Italija je zadržala ključnu stručnost u nuklearnom sektoru. Kompanija Enel pod državnom kontrolom upravlja nuklearnim elektranama u Španjolskoj, a velika energetska kompanija Eni ulaže u projekt razvoja reaktora nuklearne fuzije u Sjedinjenim Državama.

Prošle je godine Pichetto Fratin rekao da Italija pregovara s nekoliko kompanija, uključujući američku energetsku grupaciju Westinghouse i francuski EDF, kao potencijalnim partnerima za tvrtku koju podupire država i koja će graditi napredne nuklearne reaktore u zemlji.


Nastavite čitati

Svijet
 

Zlostavljanje redovnica jedan je od posljednjih tabua u Katoličkoj Crkvi

„U prošlosti redovnice su mnogo patile, a nisu mogle o tome ni s kime razgovarati; to je bilo poput tajne”, rekla je časna sestra Cristina Schorck (41) za AFP, šećući Trgom sv. Petra u Vatikanu sa svojim roditeljima. Ta je Brazilka, koja radi za Kćeri Marije Pomoćnice u Rimu, rekla da je papa Franjo otvorio ženama „prva vrata” da progovore

Svijet
 

Trump nalaže Uredu za zatvore da ponovno otvori Alcatraz

Nancy Pelosi, bivša predsjednica Zastupničkog doma i demokratska zastupnica iz Kalifornije, u svom je komentaru umanjila značaj plana republikanskog predsjednika. "Alcatraz je zatvoren kao savezni zatvor prije više od šezdeset godina. Sada je vrlo popularan nacionalni park i glavna turistička atrakcija. Predsjednikov prijedlog nije ozbiljan", rekla je Pelosi

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.