Svijet

nestvarne brojke

U 2024. dnevno oko 2,4 milijuna kineskih kibernetičkih napada na tajvansku vladu


 
2 min
HINA
EPA/RITCHIE B. TONGO

Kibernetički napadi na odjele tajvanske vlade udvostručili su se 2024. u odnosu na prethodnu godinu na prosječno 2,4 milijuna napada dnevno, objavio je otočki Ured za nacionalnu sigurnost, dodavši da su većinu njih pokrenule kineske kibernetičke snage.

Tajvan se posljednjih godina žali na kinesko "uznemiravanje u sivoj zoni", a to se odnosi na svakodnevne vojne vježbe i balone blizu otoka i kibernetičke napade, sve u razdoblju kada Peking pojačava vojni i politički pritisak na otok kojim se upravlja demokratski, da bi pogurao svoj zahtjev za suverenitetom.

Tajvanska vladina servisna mreža ili GSN prošle je godine dnevno evidentirala oko 2,4 milijuna napada, što je dvostruko više od dnevnog prosjeka od 1,2 milijuna u prošloj, 2023. godini, stoji u nedjeljnom izvješću Ureda za nacionalnu sigurnost.

Ured je iznio rijetke pojedinosti o napadima koje najviše pripisuje kineskim cyber snagama čiji su glavni ciljevi telekomunikacije, transport i obrana.

"Premda su brojni takvi napadi učinkovito otkriveni i blokirani, njihov sve veći broj ukazuje na sve ozbiljniju prirodu kineskih hakerskih aktivnosti", stoji u izvješću.

Kineski ured za poslove s Tajvanom nije odgovorio na zahtjev Reutersa da komentira događaje. 

Kina redovito negira da je umiješana u hakerske napade, ali je za njih često optužuju i strane vlade, posebno Sjedinjene Države koje su prošli tjedan objavile da su kineski hakeri ukrali dokumente američkog ministarstva financija.

U tajvanskom izvješću stoji da je Kina pokrenula neke od napada koji su se poklopili s kineskim vojnim vježbama oko otoka, među njima i napadi uskraćivanja usluga (DDoS), osmišljeni da bi omeli pristup internetskim stranicama tajvanskih transportnih i financijskih institucija.

Svrha tog poteza je, kako stoji u izvješću, bila "pojačati učinak uznemiravanja i vojnog zastrašivanja".

Peking je prošle godine organizirao dva kruga velikih vježbi oko Tajvana da bi izvršio pritisak na Taipei. Jedan se dogodio u svibnju, a drugi u listopadu, pod nazivom Joint Sword - 2024A i B.

U izvješću stoji da je Kina ciljala i e-poštu tajvanskih državnih službenika te je, među ostalim, napala i društveni inženjering, nastojeći ukrasti povjerljive informacije. 

U istom se izvješću navodi da su kineske cyber snage koristile napredne tehnike, među kojima su trajne prijetnje i backdoor softver u nastojanju da se infiltriraju i kompromitiraju ključnu infrastrukturu Tajvana, uključujući autoceste i luke.

"Takvim se nastojanjima pokušavaju poremetiti aktivnosti tajvanske vlade i steći prednost na području politike, vojske, tehnologije i gospodarstva", kaže se u izvješću.


Nastavite čitati

Svijet
 

MORH: Hrvatski vojnici u Kašmiru nisu ugroženi

U misiji vojnih promatrača Ujedinjenih naroda u Indiji i Pakistanu UNMOGIP nalazi se sedmero pripadnika Oružanih snaga. Tijekom sukoba na području Kašmira oni su se nalazili u svojim postajama, udaljenima od 10 do 30 kilometara, te nisu bili neposredno ugroženi, stoji u priopćenju MORH-a

Svijet
 

SRBIJA Prisilnom deportacijom hrvatske državljanke pokazat će da se vratio - fašizam

Odvjetnik Rajić naglasio je da Arien Stojanović Ivković neće dobrovoljno napustiti teritorij Srbije i rastati od svoje obitelji, jer se ne želi 'povinovati bezakonju i arbitrarnosti koju provode vidljive i 'nevidljive sile' u srpskim institucijama i pravosuđu'. "Neka oni koji su donijeli ovu besramnu i nezakonitu odluku, učine i posljednji korak i njezinom prinudnom deportacijom pokažu da se fašizam u svom punom užasu vratio u Europu, u 21. stoljeću"

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.