Zagovornici veće uloge žena u Rimokatoličkoj Crkvi u ponedjeljak su rekli da je papa Franjo iznevjerio njihova očekivanja jer je pitanje zaređivanja žena gurnuo na stranu na važnom, globalnom sastanku crkvenih čelnika koji se bliži kraju.
Uprkos ranijem obećanju da će nastaviti raspravu o zaređivanju žena, Vatikan je na ovogodišnjoj Biskupskoj sinodi stavio to pitanje na čekanje.
Na sinodi prije godinu dana, sudionici su se složili da je za globalnu crkvu "hitno" potrebno uključiti žene u proces donošenja odluka. Franjo je poduzeo neke korake u tom smjeru i stavio žene na položaje koji su bili isključivo rezervirani za muškarce te tako na ovogodišnjoj sinodi sudjeluje 60 žena među 368 članova koji imaju prvo glasa.
No, stižu i kritike da je Franjo na ovoj sinodi pitanje žena đakonica maknuo s dnevnog reda na način da je to pitanje prepustio konzervativnom Dikasteriju za doktrinu vjere.
"Sve što je do sada napravljeno za poboljšanje uvjeta za žene u Crkvi je bilo tek kozmetičke prirode", rekla je Lucetta Scaraffia, talijanska novinarka i urednica ženskog tjednika koji izdaje Vatikan.
"Beskorisno je da žene čekaju da dođe 'dobar papa' koji će prepoznati njihove vrijednosti", rekla je Scaraffia.
Mnogi vjernici koji su odgovorili na upitnik poslan prošle godine, potaknuli su raspravu o dopuštanju ženama da postanu đakoni, koji mogu voditi vjenčanja, krštenja i sprovode, čak i ako ne mogu predvoditi misu.
U Katoličkoj Crkvi svećenici su isključivo mukarci, a papa Ivan Pavao II. je rekao da nema ovlasti zarediti svećenice.
No, crkveni povjesničari podsjećaju da postoje dokazi da su u ranim stoljećima žene služile kao đakonice.
Vremešni, 87-godišnji Franjo je već prije naredio da dva vatikanska povjerenstva prouče mogućnost žena đakonica, ali se s time nije daleko odmaklo.
Završni izvještaj prošlogodišnjeg sinodskog zasjedanja obećao je da će se rasprava nastaviti na popratnom skupu koji je započeo početkom listopada ove godine.
Papa je s ovogodišnje sinode uklonio s dnevnog reda 10 tema i prebacio ih posebnim tijelima koje će ga o njima izvijestiti u lipnju sljedeće godine.
Šef vatikanskog Dikasterija za doktrinu vjere kardinal Victor Manuel Fernandez rekao je da "još uvijek nema mjesta za pozitivnu odluku" u pogledu pristupa žena đakonatu.