Još je samo medalja s Europskog paraboćarskog prvenstva (Europsko boccia prvenstvo u sklopu European Para Championships 2023.) nedostajala da se zaokruži nevjerojatna karijera Davora Komara, ponajboljeg hrvatskog paraboćara. I stigla je. Ne samo da ju je osvojio u Rotterdamu početkom kolovoza, već se okrunio zlatom i suvereno zasjeo na sam vrh europskog paraboćanja. Prva je to europska medalja za Hrvatsku u boćanju za osobe s invaliditetom u povijesti hrvatskog parasporta jer su mnogi bili na korak do... ali nikada dosad nikome to nije i uspjelo. Kruna je to i najveći uspjeh za ovog jedinog hrvatskog paraboćara koji se svojevremeno izborio i za Paraolimpijadu u Tokiju, a na pravom je putu i za Paraolimpijadu koja će se iduće godine održati u Parizu.
Marljivo skupljanje bodova
Davor Komar na natjecanju u Rotterdamu u finalu je pobijedio Čeha Radeka Prochazku s 3:1 što mu je i donijelo vrijedne bodove za plasman na Paraolimpijske igre u Parizu.
- Lista se zatvara 31. prosinca, ali ja sam toliko bodovno 'pobjegao' da stvarno mislim kako više nema nikakvih prepreka da idem na paraolimpijadu, rekao nam je Komar i zahvalio se pritom svom treneru Valteru Ivančiću, treneru Boćarskog kluba Istra iz Poreča, inače našem nekadašnjem proslavljenom reprezentativcu, viceprvaku Europe i dvostrukom svjetskom prvaku u boćanju, a danas licenciranom treneru.
Zahvaljujući kvalitetnim treninzima od čak četiri puta tjedno po pet sati, i dobrom vođenju trenera Ivančića, samo ove je godine Komar ušao u finale World Boccia Intercontinental Challengera održanom u Zagrebu na kojem su sudjelovale čak 24 zemlje, na tom turniru koji je u rangu svjetskog kupa. Tu je u finalu, u pojedinačnim natjecanjima, izgubio za bod i osvojio srebro, dok je u paru s
Anamarijom Arambašić također izgubio za bod od njemačkih protivnika i okrunio se srebrom. Potom je u Kanadi sudjelovao na Svjetskom kupu gdje je pojedinačno osvojio 10. mjesto, a u paru s Anamarijom došao do finala te su i opet osvojili srebro. Potom je na redu bio i Tatra cup u Slovačkoj koji se, doduše ne boduje za paraolimpijadu, ali je to natjecanje na kojeg dolaze svjetski prvaci i olimpijci i slovi za jedno od najjačih na svijetu. I tu je Komar stigao do finala i izgubio ponovno za bod, dok je u paru sa Slovakom (koji je igrao za Hrvatsku) osvojio zlato.
I konačno na Europskom boccia prvenstvu u parovima je bio među deset najboljih, dok je u pojedinačnim natjecanjima osvojio, dakle, zlato. Sada slijedi Svjetski kup u Portugalu početkom listopada, pojedinačno i u paru. Na nacionalnoj razini nema niti jedan poraz, tako da u Hrvatskoj zapravo i nema konkurencije.
Savjeti stručnog tima
- U boćanju sam aktivan već 15 godina i zadnjih nekoliko bio sam među deset, petnaest najboljih i sada sam, eto, u samom vrhu. Ove ću godine po 23. put ponijeti titulu prvaka Hrvatske, trenutno sam i na prvom mjestu u Europi i četvrti rangirani na svjetskoj boćarskoj rang listi. Imam ukupno 45 bodova i zasigurno sam ostvario normu za Paraolimpijadu u Parizu u pojedinačnoj konkurenciji, dok sam u parovima na granici, ali vjerujem da ćemo i tu dostići traženu normu. Međutim, valja reći da se pola tih bodova briše nakon godine dana, a u cijelosti nakon dvije godine pa treba stalno biti aktivan, stalno u treningu i na natjecanjima i marljivo skupljati bodove, kaže nam Komar koji se kao prvi hrvatski paraolimpijac svojevremeno plasirao i za Paraolimpijadu u
Tokiju što nikome prije nije pošlo za rukom jer nitko nije uspio postići normu.
A osim marljivih treninga i odličnog trenera, svoj uspjeh zahvaljuje obitelji bez koje, kako kaže, ne bi bilo ništa od toga. Pritom ga u sportskim performansama prati i vjerni stručni tim kojeg, osim trenera, čine i liječnica medicine rada i spota dr. Helena Blažić, fizioterapeut Zoran Peršić, potom dr. psihologije Rebeka Prosoli s Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te njegove dvije kćerke, Žoel i Nina. Osim redovnih zdravstvenih pregleda, masaža, asistencija, slijedi i preporuke nutricionista Zavoda za javno zdravstvo Istarske županije vezane uz prehranu i uzimanje suplemenata. Kad nije na boćalištu, vježbe odrađuje kod kuć
- S dijagnozom distrofije mišića koju imam od svoje 15. godine života, i zbog koje sam već 32 godine u kolicima, fizička aktivnost mi je itekako bitna. Već kod male pauze osjećam da mi fali kretnja i aktivnosti i moji mišići odmah to „naplate". Stoga sam uvijek aktivan i dok mogu bit ću i dalje, kaže nam na kraju Komar.