Život

EVO ŠTO UČINITI AKO VAS OPEČE

(FOTO) POJAVILE SE PRVE MEDUZE Viđene i opasne kompas meduze. Njihovu pojavnost dojavite Institutu za oceanografiju i ribarstvo

Neke su opasne za ljude, a neke za ekosustav * Organizam, poznat kao „morski orah“, porijeklom je iz suptropskih estuarija duž zapadnoatlantske obale i smatra se jednom od globalno najpoznatijih unešenih akvatičkih vrsta s potvrđenim štetnim utjecajima na morski ekosustav i ribarstvo kao gospodarsku granu


 
2 min
Borka Petrović
Kompas meduza

Neke su opasne za ljude, a neke za ekosustav * Organizam, poznat kao „morski orah“, porijeklom je iz suptropskih estuarija duž zapadnoatlantske obale i smatra se jednom od globalno najpoznatijih unešenih akvatičkih vrsta s potvrđenim štetnim utjecajima na morski ekosustav i ribarstvo kao gospodarsku granu

Sezona kupanja u punom je jeku pa su se, kao i svake godine, pojavile prve meduze.

Nažalost viđene su i prve kompas meduze - ova vrsta jako žari i njen toksin može izazvati bolne ozljede, pa je nužno  izbjegavati kontakt.

Cotylorhiza tuberculata (Mediteranska meduza, Jaje na oko)

Iz Instutita za oceanografiju i ribarstvo navode kako upravo u ovo doba godine često viđamo meduze i ostale želatinozne organizme te se pitamo jesu li opasni za nas, radi li se o uobičajenim stanovnicima Jadrana ili stranim vrstama? Obzirom da ovaj Institut provodi projekt praćenja meduza i rebraša u Jadranu zatražili su pomoć na način da im svoja opažanja gdje ste ugledali meduze dojavite putem slijedeće poveznice: vrtlac.izor.hr/rebrash

Projekt „Praćenje dinamike i utjecaja invazivne vrste rebraša Mnemiopsis leidyi na ribolovnim područjima sjevernog Jadrana“ provodi Institut za oceanografiju i ribarstvo u Splitu, a financira ga Ministarstvo poljoprivrede.

Mnemiopsis leidyi (Morski orah)

Projekt je usmjeren na praćenje i procjenu utjecaja strane vrste rebraša Mnemiopsis leidyi A. Agasiz, koji se od 2016. godine masovno pojavljuje u zaljevima, lagunama i otvorenim vodama sjevernog Jadrana, a pojedinačni primjerci su pronađeni i južnije.

Ovaj organizam, poznat kao „morski orah“, porijeklom je iz suptropskih estuarija duž zapadnoatlantske obale i smatra se jednom od globalno najpoznatijih unešenih akvatičkih vrsta s potvrđenim štetnim utjecajima na morski ekosustav i ribarstvo kao gospodarsku granu.

Aequorea forskalea (Kristalna meduza)

Važnu ulogu u ovom projektu, navode iz Institura, imaju ribari, kao ključni sudionici pogođenog sektora, koji imaju direktna saznanja o pojavi ove štetne unešene vrste na ribolovnim područjima duž istočne obale Jadrana te prvi uočavaju eventualne posljedice na količinu i kvalitetu lovina sitne pelagičke ribe.

U okviru Projekta razvijena je mobilna aplikacija RebrashNET putem koje je moguće poslati dojave o lokaciji i brojnosti rebraša M. leidyi te još nekoliko želatinoznih planktonskih vrsta s mogućim negativnim utjecajem na ekosustav, ribolovne aktivnosti ili zdravlje.

Meduze ne napadaju

Podsjetimo da smo još lani objavili veliki vodič kroz jadranske meduze i rebraše, projekt Centra za invazivne vrste iz Poreča.

Rhizostoma pulmo (Morska pluća)

Ovdje možete provjeriti koje su meduze opasne za ljude, a koje nisu.

Evo i njihovog letka sa savjetima što ukoliko vas meduza ipak opeče.

Dakle, kao prva pomoć najbolje je nanijeti otopinu morske vode i sode bikarbone na mjesto kontakta, kako bi se zaustavilo daljnje oslobađanje toksina iz žarnih stanica.


FOTO: vrtlac.izor.hr/rebrash

Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.