Život

ACAB TU, ACAB TAMO

Jesu li svi policajci gadovi? Tko ne mari za 'Našu slogu'?

Ovdje treba ipak reći da se huligani među navijačima itekako pale na domoljublje, ali u okolnostima od 1990. naovamo nikad neće, primjerice išarati zidine Katoličke crkve, iako i njeni neki svećenici imaju izvjesnog i nemalog grijeha. Kulturnu baštinu hoće, iako je temelj nacije. Koga briga za kulturu


 
2 min
Zoran Angeleski

Ovdje treba ipak reći da se huligani među navijačima itekako pale na domoljublje, ali u okolnostima od 1990. naovamo nikad neće, primjerice išarati zidine Katoličke crkve, iako i njeni neki svećenici imaju izvjesnog i nemalog grijeha. Kulturnu baštinu hoće, iako je temelj nacije. Koga briga za kulturu

Štreberski spadam u one koji policajce smatraju svojim zaštitnicima i nikad mi nisu bili jasni ti zajapureni anonimni autori jednog te istog grafita-kratice ACAB, najčešće ispisane po pulskim zidovima. Mnogi ni ne razumiju njeno značenje jer je akronim s engleskog: "All cops are bastards - "Svi policajci su gadovi".

Meni nisu, već i kao obožavatelju kultnog filma "Serpico" s Al Pacinom iz 1973. godine, o  beskompromisnoj  borbi policajca protiv korupcije u policijskim redovima. Vjerujem bar u tog jednog.

Izraz o policajcima gadovima prvi put se pojavio u Engleskoj 1920-ih, zatim su ga radnici u štrajku 1940-ih skratili u ACAB, no akronim je povijesno povezan s kriminalcima u Britaniji. Uvredljiv izraz čest je motiv u grafiterskoj subkulturi, tetovažama i predstavlja huliganski potpis uperen protiv policije širom Europe, a posebno je raširen u  nogometnoj navijačkoj subkulturi, i kao posljedica agresivnosti navijačkih skupina, osobito huligana, ali i kao posljedica pretjerane i bezrazložne uporabe policijske sile kontra navijača. 

Da ovi ‘hejteri’ murjaka nemaju senzibiliteta za kulturnu baštinu ne bi trebalo nikoga posebno začuditi, pa ni kada na ulazu u zgradu u Laginjinoj ulici br. 7 , tik do pulskog kazališta, gornjom uvredljivom skraćenicom uprljaju spomen ploču na kojoj, od postavljanja 1970. godine piše: "Od 1899. do 1915. godine u ovoj je zgradi tiskana "Naša sloga", pokrenuta 1870. godine u Trstu, prvi list istarskih Hrvata, snažno oružje u borbi za njihova nacionalna i politička prava”.

To nije sve - iznad te ploče nalazi se još jedna spomen ploča, ona Slovenskog kulturnog društva “Istra” na kojoj trojezično piše: “U  ovoj zgradi boravio je godine 1898. velikan slovenske književnosti Ivan Cankar (1876. - 1918.)".

Ovdje treba ipak reći da se huligani među navijačima itekako pale na domoljublje, ali u okolnostima od 1990. naovamo nikad neće, primjerice išarati zidine Katoličke crkve, iako i njeni neki svećenici imaju izvjesnog i nemalog grijeha. Kulturnu baštinu hoće, iako je temelj nacije. Koga briga za kulturu.

Ovaj naizgled mali vandalizam ne vide nadležni za baštinu u gradskoj vlasti. Netko će ovo nazvati sitnim moraliziranjem. Kakogod, spomen ploče neka očiste bar iz lažnog domoljublja.


Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.