Sjećate li se Polaroid fotoaparata koji su omogućavali trenutno razvijanje fotografija zahvaljujući posebnim samo-razvijajućim filmovima? Kad bolje razmislimo, bio je to prvi i primordijalni oblik instant fotografije i dijeljenja slika (barem s osobama koje su nam bili blizu u trenutku snimanja) kao što danas činimo putem mobilnih uređaja, elektronske pošte i, naravno, društvenih mreža, prvenstveno Instagrama, WhatsAppa, Vibera, TikToka i drugih digitalnih platformi.
Korporaciju Polaroid osnovao je Edwin H. Land 1937. godine u SAD-u, a njegov prvi veliki izum bio je poseban plastični sloj za polarizaciju svjetla. Već je ranije, 1929. godine patentirao polarizirane leće, koje se i danas koriste u sunčanim naočalama, kojima su se neutralizirali odsjaji koji kvari fotografije. No, za prvu instant kameru trebalo je pričekati do 1948. godine. Naime, 1944. godine, njegova tada trogodišnja kći Jennifer, tijekom putovanja u New Mexicu, upitala ga je zašto ne može odmah vidjeti snimljenu fotografiju. Pitanje je nadahnulo Landa, u relativno kratkom roku razvio je Polaroid 95, prvi instant fotoaparat koji je omogućavao razvijanje slike u samo 50 sekundi.
Tijekom 1970-ih Polaroid kamere postale su pravi hit, a Andy Warhol je koristio svoj je SX-70 (iz 1972., bio je prvi fotoaparat s kvadratnim filmom) za dokumentiranje svojih umjetničkih djela, snimanje portreta slavnih osoba i pejzaža.

Model SX 70 - foto: Wikipedia
Najpoznatiji modeli postali Polaroid Land Camera 1000, Swinger Model 20 (s naslovne fotografije ovog članka) tijekom sedamdesetih godina prošlog stoljeća i Polaroid Spirit 600 i Polaroid Sun 600 tijekom osamdesetih. Swinger Model 20 postao je posebno popularan zbog niske cijene i jednostavne upotrebe.

Modeli Spirit 600 i Sun 600
Kako bi korištenje bilo svima jednostavno, uveden je domišljat sustav gotovo automatskog mjerenja ekspozicije. U spot fotometru, smještenom odmah ispod tražila, uspoređivala se svjetlost koju emitira unutarnja žarulja sa svjetlošću reflektiranom koju je reflektirao subjekt u kadru. Kod pravilnog osvjetljenja pojavljivala se riječ "YES" te se moglo okidati.

Otvoreni Model Swinger 20
Nakon pritiska na okidač trebalo je povući trakicu pokraj plavog gumba. Time se omogućavalo spajanje negativnog i pozitivnog papira te stiskanje male vrećice s kemikalijama potrebnim za razvijanje fotografije.
Nakon 15 sekundi moglo se pristupiti odvajanju dijelova pozitiv/negativ i fotografija bi bila gotova. Bila je to prava revolucija u odnosu na dug postupak razvijanje fotografa, samostalno u crnoj komori ili najčešće kod profesionalnog fotografa. Kako bi postupak bio jasan i jednostavan za sve, na stražnjoj strani Polaroid Swinger Model 20 bile su otisnute upute za korištenje.

Upute su bile utisnute na samom kućištu Modela Swinger 20
Fotoaparat je također bio opremljen ležištem za bljeskalicu za AG-1 žarulje te je koristio Polaroid filmove serije 20, koji se ne proizvode već desetljećima. Ipak, još ih se može pronaći na prodaju na eBayu, ali ako biste ih poželjeli kupiti kako biste ponovno snimali fotografije svojom Polaroid kamerom koju se pronašli u kutku nekog vašeg ormara, imajte na umu da je tim filmovima rok istekao najmanje prije dvadesetak godina, pa i više.

Polaroid Land Camera 1000
Tvrtka Polaroid doživjela je financijski krah 2008. godine, a 2010. godine nova uprava imenovala je pjevačicu Lady Gagu kreativnom direktoricom. Godine 2014. predstavljen je Android uređaj s ugrađenim fotoaparatom od 14 megapiksela i pisačem za instant fotografije, dok je 2016. lansirana aplikacija Polaroid Swing za iPhone.
Godine 2017. nizozemska tvrtka The Impossible Project preuzela je prava na brend Polaroid i preimenovala ga u Polaroid Originals, a potom jednostavno u Polaroid. Danas su moderni instant fotoaparati Polaroid Now Generation dostupni po cijeni od oko 120 eura. Oni nude novu generaciju instant fotografije u digitalnom dobu, ali, očito, to nije više to….