Baštardini i Pravi

prvi uveli radioterapiju u liječenje životinja

(VIDEO) NEPOKRETNE PSE DIŽU NA NOGE, MNOGE SU 'SPASILI NOŽA' I BOLI Nikolina i Frane Milat, pulski veterinari posvećeni fizikalnoj medicini i rehabilitaciji

Glavni "glumac" jedne od sretnih priča je šestogodišnji psić Max, koji je nakon jednog skoka s kauča zacvilio i od tada se nije mogao podignuti na stražnje noge. Opće stanje psa bilo je dobro međutim neurološki status je bio jako loš - osim osjeta duboke boli koji je dobar, ostali refleksi su bili izuzetno loši...


 
8 min
Borka Petrović ⒸFOTO: Manuel Angelini
Frane i Nikolina Milat

Glavni "glumac" jedne od sretnih priča je šestogodišnji psić Max, koji je nakon jednog skoka s kauča zacvilio i od tada se nije mogao podignuti na stražnje noge. Opće stanje psa bilo je dobro međutim neurološki status je bio jako loš - osim osjeta duboke boli koji je dobar, ostali refleksi su bili izuzetno loši...

Donesete psa u deki jer ne može stati na noge, a nakon desetak terapija, on u ordinaciju ulazi sam. Kolika je to sreća mogu shvatiti samo vlasnici pasa koji bi za svoje ljubimce učinili sve. Napredak jednak čudu, ovjekovječen ne samo riječima vlasnika, već i fotografijama i videima, postignut je fizikalnom medicinom. Da, i ljubimci baš kao i ljudi imaju svoje fizijatre.

Nikolina i Frane Milat, pulski veterinari posljednjih su pet godina svoje profesionalne karijere posvetili posebnoj veterinarskoj grani - fizikalnoj medicini i rehabilitaciji.

Partneri u životu i poslu

Oporavak nakon zahvata, smanjenje lijekova...

Sve je počelo, kako doznajemo, s nekoliko oblika manualnih fizikalnih tehnika i terapijskim vježbama s kojima su krenuli u svom Centru fizikalne terapije i rehabilitacije "FizioVet-Milat" u Šijani. S njima su, kao doktori veterinarske medicine, 'izvukli' najviše što se može i uistinu postigli spektakularne rezultate.

- Svaki put kada 'prelistam' samo ono što smo objavili na našoj Facebook stranici zapitam se da li je to stvarno moguće… Velika je lista, posebno pasa, kojima smo uspjeli pomoći, koji su izbjegli onu 'posljednju injekciju', koji su ponovo prohodali, koji su se uspješno oporavili nakon ozbiljnih operativnih zahvata ili oporavili bez teške operacije, koji su prestali uzimati lijekove protiv bolova, starijim psima s kroničnim problemima omogućili kvalitetniji život...

Ima, nažalost, ljubimaca kojima ili nismo uspjeli pomoći ili im nismo uspjeli pomoći koliko smo željeli, no sretni smo jer su oni ipak u manjini, navodi nam ponosno Frane.

Falilo je "ono nešto"

S manualnim tehnikama započeli su ovo, kako vele, predivno stručno putovanje i one su i dalje tu, ali s vremenom se pokazalo kako im 'fali ono nešto'.

Fizikalna nakon operacije

- Sigurni smo, posebno nakon posljednjih edukacija, kako smo 'to nešto' i pronašli, a to su radiofrekventna terapija i elektrostimulacija  koje će nam pomoći da budemo još uspješniji u liječenju naših pacijenata, navode nam.

Stoga odnedavno, u sklopu svog Centra, osim nezaobilaznih terapijskih vježbi, manualnih terapijskih tehnika (Emmett tehnika, miofascijalna relaksacija, kraniosakralna terapija) nude i ove dvije terapije i po tome su jedinstveni u Hrvatskoj.

Nikolina i psić na terapiji

- Iako je radioterapije u humanim ambulanta za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju prisutna već neko vrijeme, mi je za sada jedini primjenjujemo u veterini, navodi Frane dodajući da T.E.C.A.R uređaj za radioterapiju imaju još jedino u Ljubljani i Beogradu.

U razgovoru oko manualnih tehnika i naše opaske da su one u zadnje vrijeme jako popularne te se nude po društvenim mrežama kao pomoć kod raznoraznih problema i stanja, Milat napominje kako na ovom polju ima dosta nadriveterinara i 'certificiranih šarlatana' koji se predstavljaju kao stručne osobe na polju manualnih terapijskih fizikalnih tehnika, a to nisu i od njih treba bježati.

Terapije radi isključivo medicinski školovana osoba

- Radi se o osobama bez ikakvog veterinarskog obrazovanja koji nakon vikend tečaja od veterinarski nepismene osobe dobiju dozvolu da prakticiraju Emmett tehniku (jednu od više manualnih tehnika koju i mi prakticiramo), ali oni to prezentiraju i javno se reklamiraju kako rade Emmett „terapiju“ ili još gore fizikalnu terapiju. 

To ne smiju jer bilo kakav oblik terapije (kao medicinski postupak) može raditi isključivo medicinski školovana osoba i ovakvim lažnim predstavljanjem se vara i dovodi u zabludu vlasnike kućnih ljubimaca, navodi ovaj veterinar.

Paco na terapiji

Kako slikovito to objašnjava, prenoseći ovo na  "ljudski svijet" nitko nikome ne brani da završi tečaj i masira turiste na plaži, no nikako to što radi ne smije nazvati fizioterapijom i tvrditi da će im masaža pomoći oko nekog medicinskog problema. Isto se odnosi i na životinje.

- Dakle, Emmett terapija ne postoji, već samo Emmett tehnika (jedinstveni oblik tjelesne terapije a podrazumijeva primjenu laganog pritiska prstima na određene točke tijela, koje se po autoru tehnike Ross Emmettu nazivaju “EMMETT točke”) koja u „rukama“ doktora veterine može pomoći pacijentima kao dio ukupne terapije koje se provode, jasni su naši sugovornici.

Medicinska obrada

Dodaju da oni, kao doktori veterinarske medicine, prije svakoga tretmana životinju pregledaju - uzmu kompletnu anamnezu, obave opću/specifičnu kliničku pretragu i pregledaju medicinsku dokumentaciju i to im je vodilja što i kako će raditi.

Konji vrlo dobro reagiraju na fizikalnu terapiju

- Kada biramo terapiju vodimo se s nekoliko glavnih načela, a prvo je da ne štetimo. Dakle, i ako terapija ne pokaže učinak, ili ga pokaže samo djelomice, bitno je da ona ne šteti baznoj dijagnozi. Drugo, terapije moraju biti minimalno invazivne i ugodne za pacijenta, pa se one, ako je nužno, i prekidaju. I naravno, na kraju, ali ne najmanje važno, terapije moraju biti učinkovite, nabraja Milat.

Psi nemaju rigvarda, neće si umisliti da im je bolje

Dok razgovaramo o 'dlakavim pacijentima' kojima su pomogli, Milat navodi da su im najčešći pacijenti psi ali i konji. Imali su nešto mačaka, a terapije su se probale čak na kuniću te - boškarinu.

Sa životinjama, doznajemo, nije teško raditi, jedino im je prvi puta bude 'malo čudno', no ono što je ovim veterinima od krucijalne važnosti jest da one nisu autosugestivne.

- Pomaže li i koliko pomaže neka terapija vidi se na životinji. Psi nemaju sugestivno mišljenje, neće si umisliti da im je bolje ili reći da im nešto odgovara samo da nas ne bi uvrijedili, životinje po tom pitanju nemaju rigvarda, navodi Milat.

Maltezer Puppy na terapije je stigao iz Zagreba

Na upit da nam ispričaju nekoliko slučajeva Milat veli kako nemaju najdražu priču o ozdravljenju jer su im sve redom jednako drage i zahvalni su da su svojim znanjem, trudom i zalaganjem postigli nešto u što samo najhrabriji mogu vjerovati.

- Naravno, puno hvala vlasnicima naših pacijenata na povjerenju i podršci, jer bez te karike sve pada u vodu, zaključuju.

Ipak, navedimo nekoliko priča iz života pacijenata.

Koban skok s kauča

Glavni "glumac" jedne od njih je šestogodišnji psić Max, zaigran i živ, koji je nakon jednog skoka s kauča zacvilio i od tada se nije mogao podignuti na stražnje noge i hodati. Opće stanje psa bilo je dobro međutim neurološki status je bio jako loš - osim osjeta duboke boli koji je dobar, ostali refleksi su bili izuzetno loši.

Na svaku terapiju Max je jako dobro reagirao i svaki tjedan napredovao, a otpušten je u potpunosti oporavljen. Danas trči i skakuće kao da mu ništa nije bilo.

Maxov oporavak

Tu je i primjer četverogodišnjeg francuskog buldoga Oskara koji je došao s podignutom stražnjom desnom nogom, koju je pri hodu držao u zraku. Dijagnoza - displazija desnoga kuka. Terapijama i vježbanjem pobijedili su, doznajemo, simptome displazije i sada čekaju definitivno mišljenje kolege specijalista ortopeda, priča nam ovaj veterinarski bračni par.

Možda je najčudesnija jedna od prvih priča i prvih pacijenata o psiću Mikiju koji je u ordinaciju, kao što smo rekli u samom uvodu teksta, ušao na deci.

Kad vlasnik NE odustaje

- Zdrav, aktivan i zaigran psić koji je bez ikakvog poznatog razloga počeo šepati, da bi mu se u kratkom vremenu oduzele sve četiri noge. Došao je kod nas kao potpuno nepokretan pas (tetraplegija ). Ležao je na boku bez ikakvih pokreta nogu. Nije dopuštao nikakav dodir. Kolege veterinari su mu pokušali pomoći medikametoznom terapijom, ali bez ikakvog uspjeha. Vlasnica nije željela odustati te smo odlučili pokušati pomoći.

Prošla su dva beskrajno duga mjeseca da bi nas Miki prvo iznenadio svojim kratkim stajanjem na sve četiri noge, a onda i prvim korakom. Nakon toga sve je nekako krenulo – nakon svakoga tretmana neki novi napredak. Počeo je s par nestašnih koraka, zatim uz podršku vlasnice napravio niz ozbiljnijih koraka, da bi i sam krenuo polako sve sigurnije, prisjeća se Frane dok gleda u fotografiju koju je vlasnica dala izraditi kao zahvalu.

Miki je i danas zdrav, živahan i zaigran psić, bez ikakvih poteškoća u kretanju, koji najviše voli potrčati za svojom omiljenom lopticom.

Na upit koje tehnike mogu pomoći i oko kojih problema, supružnici pojašnjavaju da je dijapazon tegoba i bolesti na koje se mogu primjenjivati ove tehnike jako širok: od akutnih povreda, smanjenja ili uklanjanja boli, gubitka funkcije ili slabost određenog ekstremiteta i ortopedskih problema do neuroloških problema, poboljšanja cirkulacije, preoperativne pripreme pacijenta i postoperativne rehabilitacije do poboljšanja općeg stanja starijih životinja i životinja s kroničnim problemima.

Suradnja s drugim veterinarima

Zaključuju kako bi im prilikom liječenja, bilo posebno drago surađivati s veterinarima koji vode životinju jer se onda liječenje može zajednički voditi i nadopunjavati - od dijagnoze, do praćenja napretka te, kao primjer odlične suradnje, ističe pazinsku veterinarsku ambulantu za dr. Igora Benčića.

RADIOFREKVENTNA TERAPIJA - T.E.C.A.R. je izuzetno učinkovita terapija radiovalovima optimalne terapijske frekvencije od 448 kHz koja se primjenjuje kao samostalna ili u kombinaciji s drugim terapijskim postupcima i tehnikama. Radi se o tehnologiji bez štetnih učinaka i s iznimno malim brojem (gotovo da ih i nema) kontraindikacija.

Nije agresivna za pacijenta, dapače, izuzetno je ugodna. Bazira se na tome da se po odabranom dijelu tijela kojeg želimo liječiti prelazi posebnim nastavcima laganim pokretima - „peglanjem“ . Područje se lagano temperira/zagrijava što dodatno doprinosi ugodi. Učinkovita je i kod akutnih i kod kroničnih stanja, a pozitivan učinak ima na mekim i tvrdim strukturama u tijelu.


Privatna arhiva Centra fizikalne terapije i rehabilitacije za životinje FizioVet-Milat

Nastavite čitati

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.