Kultura

ODRAZ TURISTIČKOG SKOKA

Arheološki muzej Istre je najposjećeniji muzej u Hrvatskoj

Prošle je godine Arheološki muzej u Istri imao 509.778 posjetitelja, što taj muzej vraća na posjećenost od više od pola milijuna koliko su imali i 2018. i 2019. godine


 
3 min
HINA ⒸFOTO: Manuel Angelini

Prošle je godine Arheološki muzej u Istri imao 509.778 posjetitelja, što taj muzej vraća na posjećenost od više od pola milijuna koliko su imali i 2018. i 2019. godine

Hrvatske muzeje u 2022. godini obišlo je više od 3,4 milijuna posjetitelja, što je 35,6 posto više nego u 2021. godini, no ipak još daleko od predpandemijske 2019. godine kada su zabilježili više od 5 milijuna posjetitelja, izvijestio je Muzejski dokumentacijski centar (MDC).

Najposjećeniji muzej i ove je godine Arheološki muzej Istre pod kojim su i izdvojene zbirke u pulskoj Areni. Prošle su godine imali 509.778 posjetitelja, što taj muzej vraća na posjećenost od više od pola milijuna koliko su imali i 2018. i 2019. godine. Taj je porast, ističu iz MDC-a, odraz skoka broja turističkih posjeta koji je u Istri.

MDC je podatke objavio na temelju ankete na koju su se odazvala 143 muzeja, odnosno njih 85 posto od 168 upisanih u Upisnik javnih i privatnih muzeja u RH i koja je pokazala da je hrvatske muzeje obišlo ukupno 3.458.338 posjetitelja.

"Imajući na umu okolnosti u kojima su se nakon potresa našli zagrebački, a među njima i naši najveći nacionalni muzeji, ovo su zapravo izvrsni podatci", ocjenjuje MDC dodajući da su muzeji i nakon porasta posjećenosti od 35 posto u odnosu na 2021. još uvijek u minusu od 34 posto u odnosu na posljednju predpandemijsku godine, odnosno negdje oko broja posjetitelja koje su hrvatski muzeji bilježili prije deset godina.

Na drugom su mjestu Muzeji Hrvatskog zagorja s 301.508 posjetitelja, a na trećem mjestu je Tehnički muzej Nikola Tesla iz Zagreba s 259.493 posjeta. Kako ističe MDC, Tehnički muzej Nikola Tesla zabilježio je 136 posto više posjetitelja u odnosu na 2021., što je postigao brojnim događanjima i pedagoškim aktivnostima – 25 otvorenih izložbi i 4 769 stručnih obilazaka. Usto je otvorio širom vrata drugim zagrebačkim muzejima koji su zbog potresa ostali bez prostora.

Dubrovački muzeji imali su 235.526 posjetitelja i na četvrtom su mjestu, a na petom je Muzej grada Splita koji je zajedno s Dioklecijanovim podrumima privukao 210.103 posjetitelja.

Najveći porast posjetitelja bilježe stalni postavi

Prema pojedinačnim kategorijama, najveći je porast zabilježen kod posjeta stalnim postavima koji su s prošlogodišnjih 1,2 milijuna narasli 2 milijuna posjetitelja, a velik skok zabilježen je i u kategoriji povremenih izložbi, koje su s prošlogodišnjih nešto više od 450 tisuća narasle na nešto više od 870 tisuća posjetitelja.

Iz Centra ističu da je znatno porastao i broj učenika koji su u odnosu na prethodnu godinu muzeje posjećivali gotovo četiri puta češće, što se može pripisati prestanku primjene epidemioloških mjera. Najaktivniji su u radu s mladima bili Muzeji Hrvatskog zagorja, Tehnički muzej Nikola Tesla i Muzej grada Zagreba.

Hrvatske muzeje i galerije posjetilo je 912.594 turista, odnosno gotovo 400 tisuća više nego prethodne godine, a gotovo dvije trećine njih otpada na samo tri muzeja - Arheološki muzej Istre, Muzej grada Splita i Muzeje Hrvatskog zagorja, dok Dubrovački muzeji smješteni u našoj najpoznatijoj turističkoj destinaciji i dalje ne vode evidenciju o stranim posjetiteljima, napominje MDC.

Najposjećeniji i dalje zagrebački muzeji

Zagrebački muzeji i dalje su najposjećeniji, unatoč činjenici da ih je gotovo pola zatvoreno zbog konstruktivne obnove, te su zabilježili 22 posto svih ulazaka u muzeje.

Velik broj posjeta može se pripisati novim i inovativnim rješenjima kojima su muzealci nastojali doći do publike usprkos zatvorenosti matičnih kuća, ističe MDC dodajući da su uspostavljena brojna partnerstva u zemlji i inozemstvu. Tako se, primjerice, Nacionalni muzej moderne umjetnosti privremeno se "premjestio" u Zadar.

Izložbe drugih muzejskih ustanova ugošćuju Etnografski i Tehnički muzej te Klovićevi dvori, koji su postali "utočište" za projekte poput izložbe "Sedamdesetprve" Hrvatskog povijesnog muzeja.

Zatvoreni Muzej za umjetnost i obrt svojim je izložbenim projektima gostovao od Trsta, Budimpešte i Barnbacha preko Rijeke i Zadra do zagrebačkih muzeja (Etnografski, Tehnički, Nacionalni muzej moderne umjetnosti).

Na drugom mjestu gradova po posjećenosti muzeja je Pula, a na trećem Dubrovnik.


Nastavite čitati

Državna tajnica o susretu Kekina i Jelavića: Policija nema elemenata za postupanje

''Da bilo tko nekoga pozove na kavu SMS-om ili mobitelom, osoba svojevoljno odlučuje hoće li otići na tu kavu ili neće. Ja osobno, da me nepoznati broj zove, sigurno sam da ne bi otišla na tu kavu", kazala je državna tajnica * "Drugo, činjenica je da se sastanak dogodio, a gospodin Kekin, kad je vidio da je u zabludi, nije otišao nego je ostao više od 15 minuta i razgovarali su o nečemu o čemu mi ne znamo", rekla je Petrijevčanin Vuksanović

Kekin (Možemo): Prošli smo prljave kampanje, ali ovakve se stvari nikada nisu događale

'Njegov se posao odvija u birtiji, kako mi je sam rekao. Nađe se s predstavnikom neke firme koja razmatra da uzme njegovu pjesmu, onda se nađe s nekim iz Gornjih Drenovaca koji bi radio svirku za kirbaj, pa se nađe s kim tko hoće da mu se napiše pjesma, itd. Meni to u sto godina ne bi palo na pamet da je to klopka pravog Nikice Jelavića, a vi možete tvrditi da sam ja naivna'', kazala je

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.