Samo dan prije nego što u zastaru ode dio kaznenih djela za koje državno odvjetništvo tereti pazinske IDS-ovce Igora Ćusa i Dragana Šipraku, aktualnog direktora pazinskog gradskog poduzeća Usluga odvodnja i ex lidera pazinskog IDS-a, te još četiri osobe, a u slučaju izvlačenja novca iz tvrtke Vladimir Gortan, sutkinja Marina Duković sazvala je iduće ročište, a nakon što je, podsjetimo, Općinski sud u Puli još 2017. potvrdio optužnicu.
Istra24 je u nekoliko navrata iscrpno pisala o ovom slučaju koji datira još iz 2008. godine, ali do dana današnjeg još uvijek nije dobio svoj epilog.
Fiktivni računi
Prema kaznenom zakonu, već je pisao ovaj portal, optužbe za kazneno djelo krivotvorenja isprave za što se tereti Ćus, kazneno djelo poticanja krivotvorenja koje je navodno počinio Šipraka te za krivotvorenja i pomaganje krivotvorenja za koje državno odvjetništvo optužuje Gracijelu Rudan, Elvisa Klimana i Elvisa Fornažara, u zastaru odlaze, dakle, 31. listopada ove godine. Za navedena kaznena djela Zakon predviđa kaznu od tri mjeseca do pet godina zatvora.
Svi osim Fornažara, optuženi su i za kazneno djelo protiv imovine prijevarom, a za koje zastara kaznenog progona nastupa 2028. godine. Za to je predviđena kazna od šest do pet godina, odnosno od jedne do osam godina zatvora.
Prvookrivljeni Igor Ćus i dalje smatra da se cijeli slučaj namjerno 'gura' u zastaru. On je, naime, nekadašnji vlasnik tvrtke Ćus Inženjering koja je, navodno, Vladimiru Gortanu izdavala fiktivne račune za nepostojeće radove na poslovnoj zgradi Pasaj u Pazinu, da bi potom taj novac uplaćen na račun njegove firme na ruke davao Draganu Šipraki, koji je tada bio direktor pazinskog gradskog poduzeća Usluge. Šipraka i Ćus braća su po stranačkoj iskaznici.
Pritisak Istre24
Drugookrivljeni Šipraka je, opet navodno, a kako se navodi u optužnici, na sudjelovanje u kaznenom dijelu potaknuo i zaposlenike Vladimira Gortana, financijsku direktoricu Gracijelu Rudan, bivšeg pravnika u istom društvu, danas pročelnika Grada Pazina Elvisa Klimana, šefa gradilišta Gorana Milohanića i Elvisa Fornažara.
Prema Ćusovoj strani priče, Šipraka mu je zauzvrat obećao srediti poslove u Usluzi. No, kako ovaj to na koncu nije učinio, Ćus je 2014. sve ispričao Državnom odvjetništvu.
Treba svakako napomenuti da od 2017., kada je optužnica potvrđena, pod sutkinjom Tanjom Skandel Monas, nije održano niti jedno ročište sve do konca ožujka ove godine, dakle do pisanja Istre24 o ovom slučaju. To je ročište pak odgođeno zato što je pet od šest okrivljenika/ca tražilo izuzeće uređujuće sutkinje zbog medijskog pritiska Istre24. Predmet je potom preuzela sutkinja Marina Duković, koja je u ponedjeljak predsjedavala zasad posljednjem ročištu u nizu.
Još uvijek direktor
S pulskog Općinskog suda su nam u ožujku kazali da "sud vodi računa o rokovima zastare, a u navedenom predmetu očekuje se skori završetak". No u međuvremenu se, treba reći, dogodio i štrajk službenika i namještenika u sustavu pravosuđa, a koji je okončan krajem srpnja.
Valja također podsjetiti da je Dragan Šipraka još uvijek direktor u pazinskoj tvrtki Usluga odvodnja. Njega je pak na tu poziciju 2019. godine instalirao stranački kolega Renato Krulčić, tadašnji pazinski gradonačelnik, i to bez javnog natječaja, iako je Šipraka tada već dvije godine bio pod optužnicom. Javni natječaj bi podrazumijevao da Šipraka dokaže da se protiv njega ne vodi kazneni postupak, što tada (a ni sada) nije bilo moguće. Uz to, nije čak niti imenovan na mandatno razdoblje, već, sasvim neuobičajeno, na neodređeno radno vrijeme.
Aktualna pazinska gradonačelnica Suzana Jašić za Istru24 kaže da će natječaj za direktorsku funkciju u Usluzi odvodnji biti raspisan tijekom listopada.