Početkom prosinca stručni tim i odvjetnici njemačke tvrtke Amre održat će javnu detaljnu prezentaciju projekta u uvali Stupova, zajedno s njegovom vizualnom simulacijom u prostoru, kazao nam je suvlasnik i glavni menadžer tvrtke Amre Josip Milić.
Ako im se odobri zatražena urbanizacija šest hektara u atraktivnoj uvali na samoj granici Istarske i Primorsko-goranske odnosno općine Kršan i Mošćeničke Drage, namjeravaju uložiti 100 milijuna eura u izgradnju luksuznog kompleksa s do 40 vila s bazenima i tri heliodroma.
Josip Milić, glavni menadžer i suvlasnik investitorske njemačke tvrtke Amre
Milić je nedavno ukratko predstavio projekt vijećnicima Kršana, da bi nam naknadno Jelena Bartolić Škropeta, vijećnica s vladajuće liste kršanskog načelnika Romana Carića (inače zagovornika referenduma o ovoj temi) dala izjavu koja je dodatno podigla buru oko ovog projekta.
Našem portalu kazala je: "Jako me zasmetalo kad je investitor Josip Milić na svojoj kratkoj prezentaciji projekta vijećnicima na posljednjoj sjednici Općinskog vijeća kazao da je voljan platiti vijećnicima i službenicima općine dodatne sate njihova rada i angažmana na tom projektu. To ne dolazi u obzir! Vijećnici ne primaju mito! Mi primamo službenu zakonsku naknadu za svaku sjednicu i to je to".
Arhivska fotografija s izbora 2021.
Temeljem ove izjave, predstavnice Možemo tjedan kasnije na konferenciji za novinare na Vidikovcu u Plominu iznijele su informaciju da je lokalna grupa građana podignula prijavu DORH-u zbog pokušaja podmićivanja. Mada, i to treba reći, nisu htjele reći koja je to grupa građana podnijela prijavu.
Investitor Milić opovrgava svaku pomisao o mitu.
- Te su riječi ili izvučene iz konteksta ili krivo shvaćene. Nikome nisam, ni ispod stola ni na stolu, nudio novac! Ja sam javno na sjednici vijeća Kršana rekao da smo spremni, ako je potrebno, platiti sve dodatne troškove općine i djelatnika općine. Znači, općina nam, ako je za to, može ispostaviti račun za prekovremeni rad svojih djelatnika na našem projektu. Ne želimo na na koji način financijski opterećivati Općinu Kršan, kaže Milić za Istru24.
I ta ponuda plaćanje dodatnog rada zaposlenika Općine Kršan, kažemo mu, budi sumnje u podmićivanje, no on to vehementno odbacuje.
- Pa kako to može biti mito i korupcija ako je to javno izneseno. Ja vas ne razumijem. Ja sam to pričao javno na sjednici Općinskog vijeća Kršana. Ja nikome nisam davao ništa. Ja ta osoba nisam. Ja sam javno ponudio, sve je zabilježeno, da smo spremni platiti dodatni rad i time ne opterećivati općinu. I da općina, ako je potrebno, ispostavi račun firmi koji će biti podmiren, veli investitor.
Zbog spomena njegovih odvjetnika, pitamo ga razmišlja li o podizanju tužbe protiv vijećnice Kršana Jelene Bartolić Škropeta, on odgovara: "To vam ne mogu sada odgovoriti. To će vam odgovoriti odvjetnici na našoj prezentaciji projekta početkom prosinca".
Prije dva tjedna smo objavili detaljniji tekst sa svim akterima, prodavateljima, kupcima sada negrađevinskog zemljišta, protivnicima, zagovornicima projekta njemačke tvrtke Amre u uvali Stupova, pod naslovom "UŽARENO Zbog planiranih vila i heliodroma u uvali Stupova načelniku Kršana protivnica zaprijetila smrću! Investitor: 'Uložili bismo 100 milijuna eura!' Što kaže istarska obitelj koja im je prodala zemlju?".
Nuernberški Holding Amre traži urbanizaciju 60.000 četvornih metara za gradnju kompleksa vila kapaciteta do 500 kreveta, kao i izgradnju tri heliodroma
Heliodromi su izazvali nevjericu među protivnicima projekta, od kojih se neki pitaju zašto investitor, ukoliko je imao dobre namjere, nije kupio građevinsko a ne neurbanizirano šumsko zemljište tik uz more.
Ljetos je građevinska inspekcija zabranila i zaustavila značajne investitorove radove na krčenju puta bagerima, što protivnici projekta smatraju nepovratnim uništavanjem prirode na posljednjem nedirnutom dijelu obale Istre.
Građevinska inspekcija ljetos zabranila radove
Uzavrelu atmosferu ilustrira i to da su i investitor Milić i načelnik Kršana Carić i obitelj Mršulja/Baća iz obližnjeg zaseoka Baći koja je prodala ulagaču zemlju požalili da su primili ozbiljne anonimne prijetnje, dok se najagilniji protivnici projekta, korisnici 15-ak kućica u samoj uvali Stupova (koji svi redom, usput, stanuju u mjestu Zagore na riječkoj strani), plaše zbog, kako kažu, eventualne odmazde.
Milić kaže da bi cijeli kompleks vila, kad bi im se urbaniziralo zemljište, mogli izgraditi za dvije do tri godine, a da bi heliodromi služili ne samo za turističke, već i za zdravstvene potrebe svih građana u hitnim slučajevima.