Politika i društvo

SHOW NA BIJECI

Marica Jakić ne odustaje od svoje bespravne dvokatnice na obali Medulina, sada tuži Ministarstvo. Napad njezinog supruga na komunalnog redara nije vezan za nelegalnu gradnju

Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine potvrdilo je odluku Općine - objekt na 30 metara od mora ne može imati tri etaže


 
3 min
Chiara Bilić ⒸFOTO: Manuel Angelini

Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine potvrdilo je odluku Općine - objekt na 30 metara od mora ne može imati tri etaže

Muškarac koji je koncem travnja fizički napao komunalnog redara Općine Medulin nevjenčani je suprug od prošle godine javnosti poznate Marice Jakić, poduzetnice koja je na medulinskoj šetnici uz plažu Bijeca bespravno (nado)gradila objekt, dvokatnicu koja otad tamo, na 30 metara od mora, stoji u roh bau fazi, a ispred koje je načelnik Ivan Kirac održao konferenciju za novinare najavivši rat bespravnim graditeljima.

Policija je utvrdila da muškarac, 37-godišnjak, počinio kazneno djelo nasilničkog ponašanja ispred ugostiteljskog objekta „Sunshine“ (također u vlasništvu Marice Jakić), koji se nalazi na 10-ak metara od spomenutog bespravnog objekta. Općina Medulin je priopćila da se nasrtaj dogodio dok je komunalni redar pokušavao uručiti rješenje.

Marica Jakić taj slučaj nije htjela komentirati, ali je potvrdila da se izgred nije dogodio zbog bespravne gradnje, niti je vezan za beach bar Sunshine.

Odbijena žalba

Naime, na adresu Marice Jakić prije koji mjesec jest pristiglo jedno rješenje, ono Ministarstva prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine, kojim je njezina žalba na odluku Općine Medulin da joj ne izda dopunu građevinske dozvole - odbijena.

Objekt ima dozvolu samo za prizemlje

Istra24 je lani pisala da je Općina bespravnu gradnju na 30 metara od mora prijavila Državnom inspektoratu, nakon čega je gradilište zatvoreno, ali je gradnja unatoč tomu nastavljena. Zemljište je – prema vlasničkom listu – od Ive Jakića. No, u javnosti je dosad uvijek istupala Marica Jakić.

Ona je prvo za Istru24 priznala da je bespravno nadograđivala, ali da tako radi „80 posto Medulina“, konstatiravši da na kraju ipak svi oni dobiju dozvolu. Pojasnila je da je gradila na građevinskom zemljištu, ali da je građevinsku dozvolu imala samo za prizemnicu. Potom je sa svojim odvjetnikom Dinom Čekadom došla na spomenutu konferenciju za novinare.

Čekada je tada kazao da je kuća izgrađena po prostorno-planskoj dokumentaciji koju su predali Općini, ali da Općina još nije donijela rješenje iako ima rok od 30 dana da to učini.

Nema dozvole za katove

Jakić je, podsjetimo, imala dozvolu samo za prizemlje, ali ona je nadogradila još dva kata.

Marica Jakić tužila je resorno Ministarstvo

Istina je da je Općini poslala zahtjev za izmjenom i dopunom građevinske dozvole. No, suprotno njezinim očekivanjima, Općina je taj zahtjev odbila jer „ne odgovara prostorno-planskim odredbama“.

Jakić se potom žalila resornom ministarstvu kao drugostupanjskom tijelu.

Iz rješenja je vidljivo da je Jakić u žalbi navela kako smatra da je Općina učinila sve da ne izda izmjenu i dopunu građevinske dozvole te da odbijenicu vidi kao nepotrebnu, ali i nezakonitu, a da se Općina pozvala na odredbu plana koja je „suviše općenita i nedovoljno definirana te da ju proizvoljno tumači“. Naznačila je da se u neposrednoj blizini nalaze objekti viši od njezinog. Kao primjer navodi hotel Koral.

Primjer hotela Koral

Ministarstvo je u svom odgovoru navelo da je Općina na terenu utvrdila da se građevina nalazi u prostoru zaštićenog obalnog područja, gdje su svi okolni objekti prizemnice, kao i da se hotel Koral nalazi unutar građevinskog područja za koji važe potpuno drugačiji uvjeti gradnje.

Odvjetnik Dino Čekada tvrdi da je Općina prekršila zakonski rok za očitovanjem

Jakić je potom podignula tužbu protiv Ministarstva. Predmet je trenutno na riječkom Upravnom sudu.

Potvrdio je to za Istru24 Dino Čekada, odvjetnik Marice Jakić.

- Imamo projektnu dokumentaciju. Arhitekti koji su je izradili, napravili su je prema planovima, u uvjerenju da se to može napraviti. Ustrajemo na toj tezi. Tu je bila i šutnja administracije, odnosno šutnja Općine, koja je u roku od 30 dana, maksimalno 60, morala donijeti rješenje, a to je trajalo otprilike osam mjeseci. Podnijeli smo i žalbu zbog šutnje administracije, tako da je dvojbeno i tko je tu pogriješio. Općina je u roku od 60 dana mogla donijeti rješenje o odbijanu zahtjeva i gotovo, zaključio je.


Nastavite čitati

Istra
 

LEKCIJA ZA KSENOFOBE Policijski podaci dokazuju nekriminalno ponašanje naših radnika iz Azije

Podaci policije su potvrdili ono što je svaka razumna osoba mogla i sama zaključiti: radnici iz Indije, Bangladeša, Nepala i Filipina, koje su mnogi upoznali kao vrijedne i poštene radnike, ove godine u Puli nisu počinili nijedno kazneno djelo * Sutra: Analizirali smo policijsku statistiku vezano za slučajeve silovanja u Puli. U većini slučajeva žrtva poznaje nasilnika * U sutrašnjem intervjuu za Istru24 saborska zastupnica Dušica Radojčić govori o planovima za predstojeće lokalne izbore, ali i otkriva kako će Možemo! osim Pule i Pazina na izbore izaći i u još nekim istarskim gradovima

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.