Vijest dana je poput prve zrake sunca nakon godina pod oblačnim nebom. Danas je Vlada odlučila kupiti većinski paket poduzeća Uljanik Brodogradnja 1856 po cijeni od nepunih 7 milijuna eura, plus dati ovoj tvrtki 10 milijuna eura za osiguranje njene financijske stabilnosti te za završetak započetih gradnji.
"Donosimo ovu odluku iz pozicije vjerovnika u cilju umanjenja štete po državni proračun kao i iz pozicije zaštite vrijednosti vlasništva poslovnih udjela te se očekuje ostvarenje dodatne vrijednosti tijekom prodaje poslovnih udjela u budućnosti", poručio je ministar gospodarstva Damir Habijan
Hoće li će ovo biti spas za Uljanik, hoće li država stvarno pokrenuti proizvodnju ili će tek pripremiti teren za novi pokušaj prodaje, pokazat će vrijeme. Za sad je neko vrijeme kupljeno, premda je teško predvidjeti hoće li će to biti vrijeme prije novog procvata brodogradnje u Puli ili njene konačne propasti.
Komentirajući sukob između gradonačelnika Pule i predsjednice Gradskog vijeća Marije Marković Nikolovski, te Zoričićevu izjavu da je vrijeme zrelo za izbore za Gradsko vijeće, oporbeni gradski vijećnici bili su vrlo jasni: "Neka da ostavku na mjesto gradonačelnika pa idemo na izbore! Ne može tražiti smjenu kad god mu nešto nije po volji", rekli su.
Vjerojatno je Igora Belasa, predsjednika pulskog SDP, stranke koja podržava Zoričića (Belas drži da “Puli nisu sada potrebni nikakvi izbori”), iznenadila (ili nije?) današnja izjava članice glavnog odbora SDP-a i predsjednice gradske organizacije SDP-a u Bujama Bojane Puzigaće kojom je tražila smjenu pulskog gradonačelnika Zoričića. “Vrijeme je da skupi hrabrost, izađe pred građane Pule i testira koliko vrijedi veliko ništa koje je napravio do sada”, poručila je. Očito je da je predizborna utakmica počela.
Uvjerenje Bojane Puzigaće je da je “gradonačelniku Filipu Zoričiću Pula očito samo stepenica i jedino što želi je Sabor”, no upravo danas je on de facto demantirao sva nagađanja o njegovoj mogućoj parlamentarnoj karijeri i obznanio da ne izlazi na parlamentarne izbore, a vrlo vjerojatno ide po drugi gradonačelnički mandat.
Ipak, već bi u tekućem mandatu trebao odlučnije i svrsishodnije djelovati s ciljem pronalaska rješenja za nagomilane probleme u Kaštijunu. Ne samo on, već i Županija istarska. Županijski centru za gospodarenje otpadom je u kolapsu, a premda je zakonski rok davno prekoračen, Županija još uvijek nema Plan gospodarenja otpadom. Podsjetimo, jučer je, kompletni nadzorni odbor istoimene tvrtke koja upravlja tim pogonom, podnio neopozivu ostavku.
S druge pak strane, upravo je danas je na sjednici Županijske skupštine župan Boris Miletić rekao da je Kaštijun samo karika u cijelom procesu zbrinjavanja otpada na Poluotoku i da se samo zajedničkim pristupom, svih onih s učešćem u vlasništvu i upravljanju Kaštijuna (a tu su i drugi istarski Gradovi), može riješiti problem. Poznato je, naglasio je, da Kaštijun ima kapacitet 390 tona, a ondje dolazi 500 tona i jasno je da tako ne može dalje.
Po pitanju nedostatka Plana za gospodarenje otpadom evo što je na istoj sjednici rekao zamjenik župana Tulio Demetlika: “Nakon što je država vidjela da svi gradovi i općine nisu u stanju provoditi i donositi planove gospodarenja otpadom prebacila je obavezu na županije. Do dana današnjega nijedna županija nije donijela plan za gospodarenje otpadom, ne samo Istarska. Nadalje, država je nejasna po pitanju treba li raditi stratešku procjenu utjecaja na okoliš ili ne treba, a sukladno zakonskoj regulativi Plan gospodarenja trebalo je donijeti do 31. prosinca prošle godine. Na pitanje koje smo uputili nadležnom Ministarstvu nismo dobili odgovor”.
Po pitanju problema koji Istra ima s otpadom, reagirala je i Radna grupa za civilni nadzor nad Kaštjunom: “za ovakvo stanje na Kaštijunu”, poručili su, “odgovorna je Istarska županija i svi istarski gradovi i općine”. Naglasili su da nedostatak cjelovitog sustava, poput nedostatka definiranih lokacija za sortirnice, kompostane ili druge pogone za obradu biootpada, ostaje prioritet.
Danas su dnevni urednici bili Leonid i Silvio, a sutra će s potonjim raditi Nera.
Sutra donosimo reakcije na današnju odluku Vlade da kupi većinski paket 'novog' Uljanika. Što o odluci kaže manji suvlasnik Livio Bolković, a što o stvorenim gubicima ex predsjednica Nadzornog odbora koja je na to mjesto u prosincu podnijela neopozivu ostavku? Saznat ćete iz teksta Zorana Angeleskog.
IDS predlaže Vitasovićevog savjetnika za gradnju, Darka Smoljana, i sina Danila Gambalette za članove najvažnijeg odbora Grada Vodnjana. Priču koja je povezana s ostavkama Nikice Bilića (nekad člana Nezavisne liste gradonačelnika Edija Pastrovicchija koji je sad član stranke Republika) i Bojane Popović, napisala je Chiara Bilić.
Približavaju se i izbori za Europski parlament. "Očekujem da će kroz dvadesetak dana, nakon Uskrsa, to biti tema na predsjedništvu IDS-a kada ću istaknuti svoju kandidaturu. Tada očekujem i razgovore sa svima ostalima na našoj koalicijskoj listi koja je i dalje nedefinirana". Detalje oko želje Valtera Flega za novim EU mandatom i mogućim koalicijama pročitajte sutra u tekstu Danijele Bašić-Palković.
Bivši županijski pročelnik Duško Kišberi s velikim novcima ušao u nekretninski biznis, Ujutro donosimo detalje, piše Dražen Majić.
Nakon poprilično burnog dana, odjavljujemo se s fotografijom našeg Deana Mladenovića koji je jedan od oblika spokoja i mira pronašao u akvatoriju južne Istre, kod svjetionika Porer.
Laka vam noć