Jedan od projekata kojima se Pula u posljednjih dvije godine godine može najviše ponositi, uspješno je zaokruženi put zbrinjavanja dijela pulskih beskućnika pod sigurnim i stalnim krovom te podizanje bolje infrastruktura za pružanje pomoći ovoj osjetljivoj skupini građana uopće.
Svoj mir pod sigurnim krovom, zahvaljujući naporima udruge "AjA", te uz financijsku podršku Grada Pule, Istarske županije i Ministarstva rada, početkom ove godine, naime, trajno je našlo dvanaest beskućnika, da bi do danas ova brojka narasla na trinaest.
Od prenoćišta do pravog stana
No, finale je ovo priče koja je započela oko godinu dana ranije, kada je briga za pulske beskućnike poprimila novi i bolji oblik otvaranjem prenoćišta "Rachem" u Tršćanskoj ulici broj 26, čime se ovaj prostor pridružio postojećem prostoru prihvatilišta u Valturskoj ulici, stvoreno je više mogućnosti za pružanje adekvatne brige osobama bez stambenog prostora.
Prvi je ovo bio korak ka kvalitetnijoj brizi za ljude bez krova i konačnom cilju - 'housing first' projektu koji osobama koje same ne mogu riješiti stambeno pitanje nudi mogućnost samostalnog stanovanja.

Kutak za savjetovanja

Prostorije na gornjem katu
Na tom putu, bilo je potrebno ostvariti i projekt uspostavljanja organiziranog stanovanja, koje je u organizaciji predanih djelatnica Udruge "AjA", Helene Babić i Jane Milin Herceg, u cijelosti posvećenih brizi za beskućnike, zaista i započelo s prvim mjesecima ove godine.
A, iako planirano tek kao sama završnica projekta, uz spretno raspoređivanje financijske podrške i dobru organizaciju, paralelno s organiziranim stanovanjem, u veljači je krenuo i 'housing first' dio projekta.
Danas je, prema riječima Helene Babić, za potrebe stambenog zbrinjavanja beskućnika unajmljeno šest stanova u Puli, od čega se tri već koriste prema "housing first" modelu u kojem osoba samostalno boravi u stambenom prostoru, dok se preostala tri koriste za zajedničko stanovanje trinaest osoba.
Osim ovoga, mobilni tim trenutno nadzire i pomaže još 40 ljudi na terenu.
Dom za one koji brinu za osobe bez doma
Postupno zbrinjavanje beskućnika u trajni smještaj, dovelo je i do rasterećivanja postojećeg prostora namijenjenog privremenom boravku. Prostor "Rachema" u Tršćanskoj tako je nakon manje od godinu dana dobio priliku preseliti se u cijelosti u dotadašnje prihvatilište u Valturskoj ulici, čime je osigurano desetak dodatnih kreveta za najpotrebitije, a sam prostor u Tršćanskoj do daljnjeg je bio namijenjen potrebama dnevnog boravka.
Srećom, pozitivne posljedice velikog projekta Udruge "AjA" u samo dvije godine otvorile su mogućnost prenamjene i prostora u Tršćanskoj u ured koji će od sada moći koristiti upravo voditelji i volonteri udruge koja stoji iza ovog značajnog projekta. Dvoetažni gradski prostor u Tršćanskoj 26, postao je tako ove jeseni ured udruge "AjA". Drugim riječima, svoj su 'dom' konačno dobili i oni koji se brinu za osobe bez doma.
U svom novom prostoru udruga "AjA" nastavit će s radom posvećenim osiguravanju što sigurnijih i zdravijih uvjeta za istarske beskućnike te nastaviti promovirati akciju "Stanovanje je osnovno ljudsko pravo" čiji promotivni video možete pogledati OVDJE.