Grad Pula donio je Program za dodjelu potpora mikro i malim poduzetnicima te obrtnicima s ciljem revitalizacije stare gradske jezgre Pule za 2025. godinu.
Kako navode iz Grada, ovim Programom se uređuju kriteriji s ciljem stvaranja poduzetničkog okruženja, jačanja mikro i malog poduzetništva i obrtništva, povećanja zaposlenosti i stvaranja pozitivne poslovne klime, pod nazivom "Potpore Stari Grad 2025".

Područje Starog Grada u Puli
Potpore se temelje na realizaciji stvaranje pozitivne poduzetničke klime, povećanje broja poduzetnika na području stare gradske jezgre, broja zaposlenih i proizvodnje, razvoju identiteta mjesta kroz revitalizaciju stare gradske jezgre, jačanje konkurentske sposobnosti, rad na povezivanju gospodarskih subjekata, podizanju konkurentnosti gospodarstva Pule, očuvanju demografske vitalnosti stare gradske jezgre kroz unapređenje kvalitete života, zadržavanju više funkcionalnosti stare gradske jezgre i očuvanju starih zanata i obrta.
Iz Grada nadalje poručuju da je Program izrađen na osnovu Plana razvoja Grada Pule za razdoblje od 2020. do 2030. godine te sukladno pravilima EU o pružanju državne potpore. Uredba o potporama male vrijednosti stupila je na snagu 1. siječnja 2025. godine i primjenjuje se do 31. prosinca 2030. godine.
Program se odnosi na potpore koje se dodjeljuju poduzetnicima koji se bave primarnom proizvodnjom proizvoda ribarstva i akvakulture, potom za poduzetnike u primarnoj proizvodnji poljoprivrednih proizvoda, zatim za djelatnosti povezane s izvozom u treće zemlje ili države članice EU, konkretno potpore izravno povezane s izvezenim količinama, uspostavljanjem i radom distribucijske mreže ili drugim tekućim rashodima povezanima s djelatnošću izvoza.
Nadalje se navodi da je s ovim Programom izrazito zabranjeno dvostruko financiranje, odnosno financiranje istovjetnih troškova iz drugih projekata, programa, javnih poziva, te natječaja financiranih iz javnih sredstava.
Mikro i mali poduzetnici i obrtnici sa sjedištem u Puli moraju zadovoljiti sljedeće uvjete poručuju iz Grada, a to je da je mikro poduzetnicima dugotrajna imovina ne prelazi dva milijuna eura, kao i identični godišnji poslovni prihodi te da im je prosječan broj radnika tijekom poslovne godine do 10 osoba.
Malim gospodarstvenicima dugotrajna imovina ne smije prelaziti 10 milijuna eura, a godišnji prihod također ne smije biti veći od 10 milijuna eura, a prosječan broj radnika tijekom poslovne godine do 50 osoba.
Daljnji uvjeti koje navode su da korisnici potpore ne smiju imati dospjelih nepodmirenih dugovanja prema gradskom proračunu i Republici Hrvatskoj po bilo kojoj osnovi.
Programom se uvjetuje da poduzetnici i obrtnici moraju imati minimalno šest mjeseci rada u prethodnoj godini, osim onih koji tek započinju djelatnost, a slobodni umjetnici minimalno jedanaest mjeseci rada u prethodnoj godini te najmanje jednu zaposlenu osobu.
Sredstva koja je za ovu namjenu iz Proračuna osigurao Grad Pula iznose 80.000 eura, te ih planiraju dodijeliti na sljedeći način, a ovisno o broju prijava, pa je tako za potpore slobodnim umjetnicima predviđeno 2.000 eura, starim zanatima i obrtima po 3.000 eura, poduzetnicima u poslovima pranja i kemijskog čišćenja tekstila i krznenih proizvoda te poslovima krojačkih popravaka tekstila i kože po 2.000 eura.
Potpore za prodaju ručno rađenih proizvoda, tako zvani "handmade" proizvoda, odnosno ukrasnih i uporabnih proizvoda iz vlastite proizvodnje predviđeno je 3.000 eura, a za poduzetnike i obrtnike početnike 5.000 eura.
Nenamjenske potpore od 1.000 eura su predviđene za djelatnosti koje se obavljaju u poslovnim prostorima u vlasništvu Grada Pule najmanje 11 mjeseci u prethodnoj godini, a vlasnici koji imaju više poslovnih prostora podnose jedan zahtjev za sve.
Iz Grada poručuju da se potpore odobravaju u maksimalnom iznosu od 60 posto dodijeljenih sredstava za troškova isplaćenih plaća zaposlenika, plaćenih troškova komunalne naknade i spomeničke rente te plaćenih troškova tekućeg održavanja poslovnog prostora koji uključuju troškove vode i struje, dok se minimalno 40 posto dodijeljenih sredstava odobrava za poboljšanje uvjeta rada u radionici, poslovnom prostoru kroz uređenje, renoviranje ili adaptaciju, te za financiranje troškova nabave novih strojeva, informatičke i druge opreme i alata koji je nužan za obavljanje pretežite djelatnosti za koju su registrirani, što ne uključuje troškove nabave mobilnih telefona i tableta, TV-a, radio i sličnih uređaja te rabljenih strojeva.

Kandlerova ulica
Korisnici potpora nadalje mogu sredstva utrošiti na nabavu računalnih programa, softvera i licenci za unaprjeđenje poslovanja, osim licenci za operativne sisteme, potom za edukaciju vlasnika i zaposlenika, za troškove sudjelovanja na sajmovima i izložbama, potom za izradu web stranice ili mobilnih aplikacija do maksimalno 400 eura, izradu promotivnog materijala do 200 eura.
Sredstva se navode iz Grada mogu iskoristiti i za stjecanje uvjerenja o statusu umjetničkog i tradicijskog obrta.
Poduzetnici i obrtnici početnici sredstva u stopostotnom iznosu mogu koristiti za neke od navedenih troškova, poput isplaćenih plaća zaposlenika, komunalne naknade i spomeničke rente, troškove vode i struje i refundacija otvaranja obrta, trgovačkog društva ili zadruge...
Samom donošenju Programa za dodjelu potpora mikro i malim poduzetnicima te obrtnicima prethodile su e-konzultacije sa zainteresiranom javnošću na koje su se javila samo dva sudionika. U nastavku donosimo tri prijedlog jednog od njih.
Mladen Viljevac je predložio da se pridoda i nova mjera 'potpore za novo zapošljavanje' u iznosu od 3.000 eura, uz napomenu da se navedeni iznos uveća za 30 posto ako se u trenutku zapošljavanja, zapošljava osoba koja je starija od 50 godina, odnosno za 50 posto ako se zapošljava osoba s invaliditetom pod uvjetom da je osoba upisana u očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom kod Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje.
Svoj prijedlog je obrazložio činjenicom da se u tekstu Javnog poziva navodi da je jedan od ciljeva poziva i povećanje broja zaposlenih, a da bi se s mjerom koju predlaže poduzetnicima smanjili troškovi rada u procesu zapošljavanja novog djelatnika, odnosno potaknulo bi ih na zapošljavanje nove radne snage s posebnom i uvećanom potporom za zapošljavanje osoba s invaliditetom i osoba starijih od 50 godina.
Grad Pula nije prihvatio ovaj prijedlog s obrazloženjem da je zapošljavanje osoba s invaliditetom u ingerenciji Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom te da nije predmet ovog javnog poziva.
Drugi prijedlog koji je uputio sudionik je dodavanje slobodnog zanimanja 'dentalni tehničar - dentalni laboratoriji", uz obrazloženje da se u Javnom pozivu spominju nositelji slobodnih zanimanja, a smatra da je jedno od takvih i predloženo.
Grad nije prihvatio niti ovaj prijedlog s obrazloženjem da zanimanja nisu utvrđena kao deficitarna ili kao zanimanja koja su potrebna za oživljavanje stare gradske jezgre.
Treći prijedlog za financiranje nabave informatičke opreme koji je uputio sudionik je prihvaćen od Grada, a odnosi se na uvrštavanje mobilnih aplikacija kao jedne od opcija za koje se mogu koristiti sredstva iz potpore.