"Nasilju nema mjesta", jasna je poruka današnje utrke duž Trgovačke ulice u Vodnjanu koju je, u sklopu Nacionalnog dana borbe protiv vršnjačkog nasilja, iniciralo vodnjansko Pučko otvoreno učilište, u suradnji s Gradom Vodnjanom, tvrtkom Infobip, PU istarskom te školama i vrtićima s područja Vodnjanštine.
- S ciljem podrške borbi protiv vršnjačkog nasilja, pozvali smo danas i vrtićarce jer se nasilje događa od najranije dobi. Želimo i njih upozoriti da se nasilje ne smije događati i da se, ukoliko se dogodi, imaju kome obratiti te da se ne smiju sramiti i da će sigurno dobiti podršku. Želimo senzibilizirati i građane Vodnjana, upoznati ih s vršnjačkim nasiljem i oblicima vršnjačkog nasilja, da ljudi ne zatvaraju oči pred time, izjavila je ravnateljica Pučkog otvorenog učilišta Vodnjanu Jelena Kancijanić.
U svijetu se Dan ružičastih majica obilježava od 2007. godine, dok je Hrvatski Sabor 2017. godine posljednju srijedu u veljači proglasio nacionalnim Danom borbe protiv vršnjačkog nasilja.
- Djeca i mladi često prešućuju činjenicu da su izloženi nasilju jer to doživljavaju kao osobni poraz, kao sramotu. Dok neki roditelji nisu uopće upoznati s činjenicom da su im djeca izložena nasilju, neki ne shvaćaju ozbiljnost i težinu situacije. Posljedica toga je da se djeca počinju povlačiti u sebe te dio njih rješenje pronalazi, nažalost, i u suicidu. Upravo iz tog razloga želimo poručiti djeci i mladima da imaju pravo na mirno i sretno odrastanje i da im mi svi želimo biti podrška u tome. Rado smo se odazvali ovoj akciji i naša poruka je: "Nasilje nikad nije rješenje", rekao je gradonačelnik Vodnjana Edi Pastrovicchio.
Edi Pastrovicchio i Jelena Kancijanić
Program se nastavlja večeras u 18 sati u Infobip Quantum Campusu (Istarska 9, Vodnjan) predavanjem službenika PU istarske na temu "Informacijsko-komunikacijska tehnologija u rukama mladih - izazovi za roditelje".
- Nažalost, nasilje u školama, statistika barem tako kaže, je u porastu. Mi, kao odgojno-obrazovna ustanova, itekako moramo voditi računa o tome. Kroz plan i program same škole, kroz satove razrednika i kroz među-predmetne teme radimo na borbi protiv nasilja, a najviše surađujemo s roditeljima i stručnom službom škole. Svakodnevnim razgovorom s djecom i svakodnevnom elaboracijom raznih situacija koje se dogode unutar i van škole, utječemo na njihovu svijest i razvoj te želimo da izrastu u prave ljude, kazala je predstavnica Osnovne škole "Giuseppina Martinuzzi" – područna škola Galižana-Gallesano, Sandra Franjul te pozvala roditelje da se u što većem broju odazovu na predavanje.
Sandra Franjul/Foto: Donatella Leonardelli