Tekst i fotografije: Saša Jokić
U Osnovnoj školi Marčana uspješno je završilo još jedno gostovanje učenika iz Projekta Erasmus+, pod nazivom 'Stvaranje videa za ozelenjavanje našeg svijeta: Postanimo THINKfluenceri!'.
Dvanaest obitelji s područja Općine Marčana, otvorilo je svoja vrata i pružilo gostoprimstvo za ukupno šesnaest učenika iz Slovačke, Španjolske i Grčke. Djeca iz 4., 5. i 6. razreda, uz neophodnu komunikaciju na engleskom jeziku, pratila su sedmodnevni program koji je, osim druženja, uključivao uvođenje učenika u eru različitih influencera.
U prvom planu su bila pitanja usmjeravanja pažnje i aktivnosti djece na svrsishodnost i namjenu sadržaja kojima su okruženi. Digitalizacija je općeprisutna te je neminovno koristiti se njome, ali djecu također treba educirati da se educiraju, da kritički razmišljaju, istražuju, stvaraju stavove i mišljenja. Time ih se indirektno priprema za tržište rada, u sferi marketinga i prodaje. Tako je primjerice, ova grupa prilikom posjeta Aquariumu u Puli snimala video sekvence mobitelima, koje su dan kasnije montirali uz pomoć režisera iz Pulske filmske tvornice.
A kako izgleda realizacija ideje, mladi kreativci otkrili su prilikom posjeta globalnoj IT i telekomunikacijskoj tvrtki 'Infobip' u Vodnjanu.
- Svi su oduševljeni tom tvrtkom, od učenika do nas pedagoga. Neki su odmah poželjeli početi raditi tamo ili imati takvu tvrtku, ali smo im rekli da moraju biti još malo više inovativni - ispričala nam je Nina Pliško, članica Projektnog tima Erasmus+ iz OŠ Marčana. Inače, voditelj tima je Dejan Tibinac, a ostali članovi su još Sanela Bodiš, Elena Vitasović i Maja Puhar Bezjak.
Sve je na razini entuzijazma, jer osim plaćenih putnih troškova, angažman u uloženom slobodnom vremenu i energiji je bez naknade.
- Roditelje, odnosno obitelji koje žele ugostiti djecu na razmjeni 'pronalazimo' na roditeljskim sastancima, gdje ih upoznajemo sa prednostima u sudjelovanju u ovom vrlo pozitivnom i uspješnom Programu, ističe Pliško.
Slijedeća razmjena dogodit će se već u ožujku, kada petoro djece i dva voditelja odlaze u Grčku, a već dva mjeseca kasnije isto toliko 'erasmusovaca' odlazi u Slovačku.
- Reciprocitet postoji i obično obitelj koja primi dijete, kasnije svoje pošalje na razmjenu. Iako, nastojimo u ovo uključiti što veći broj zainteresiranih, koji ne moraju nužno biti domaćini, niti djeca moraju putovati na razmjenu, kazala je Pliško, istaknuvši kako svi na svoj način šire vlastite horizonte i stvaraju prijateljstva sudjelovanjem u Projektu Erasmus+.
Partneri iz gostujućih zemalja također su za Marčance na kraju imali samo riječi hvale. A najveća zahvala svakako pripada roditeljima koji su primili učenike, kojima se pak na rastanku zbog lijepih dojmova potkrala i pokoja suza radosnica.