Turistička sezona lagano završava, no u srce Istre, u utihnuli Sveti Lovreč, turisti još uvijek dolaze, hodaju, zaviruju u skrivene kutke ovog simpatičnog istarskog mjesta.
Zasigurno je najpoznatiji po uprizorenju živih jaslica koje već godinama u prosincu privlače na tisuće posjetitelja. Pa ipak, ima dovoljno skrivenih ljepota po kojima bi se itekako mogao upisati na kartu važnih turističkih središta Istre.
No, tome ipak nije tako, a ubrzo se uvjeravamo i zašto. Prekrasna kamena zdanja samog centra mjesta rijetko su sačuvana. Ono što zasigurno nagrđuje izgled ovog starog središta, napuštene su kuće na kojima su krovišta propala, međukatna konstrukcija se urušila, a podrume zatrpale tone i tone smeća.
I to smeća koja očito, umjesto u kontejnere, bacaju žitelji. Tako ovo mjesto poprima otužan izgled iz kojeg posjetitelji razočarano odlaze. No, mora li tome baš biti tako, upitali smo načelnika Općine Sveti Lovreč Marka Ljubešića.
Desetak (su)vlasnika
- Ovo je doista gorući problem s kojim se već dugo borimo u Svetom Lovreču. Riječ je o nekretninama koje su u privatnom vlasništvu i Općina je u više navrata kroz komunalno redarstvo obavijestila vlasnike o stanju nekretnina i njihovoj hitnoj potrebi sanacije. Nažalost, uz nekoliko pozitivnih primjera, ostale nekretnine - gdje najčešće ima i po više desetaka udjela na pojedinim nekretninama - ostale su u prvobitnom stanju. Stvar je još gora time što se u te nekretnine počelo odlagati i razno smeće od strane nepoznatih trećih osoba, kaže načelnik.
Napominje da je riječ o urušenim zgradama pa je stoga iznimno teško iz sigurnosnih razloga, s vlastitom komunalnom službom ukloniti smeće između urušenih greda i pokrovne konstrukcije. Stoga će, dodaje, Općina angažirati privatne tvrtke koje mogu izvoditi takvu vrstu radova da obave čišćenja te nakon toga teretiti vlasnike zgrada za navedene radove.
- Naravno, sve iziskuje potpunu pravnu sigurnost Općine u suodnosu s vlasnicima zgrada, kao i mogućnost obavljanja radova izvan turističke sezone. Istina je, nažalost, kako ovu turističku sezonu nismo stigli obaviti sve navedeno, no već od jeseni Općina kreće s rješavanjem ovog zaista važnog i gorućeg problema, istaknuo je načelnik Ljubešić.
Upitan pripremaju li se, osim Živih jaslica, i neki drugi prepoznatljivi kulturni i turistički projekti, naveo je cijeli niz manifestacija koje se u Svetom Lovreču organiziraju u sklopu Kulturnog ljeta.
- Ključna manifestacija koja je postala popularna i šire od same Lovreštine jesu Gušti Lovreča. Riječ je o manifestacija koja spaja kulturu/tradiciju, gastronomiju i glazbu. Gušti Lovreča na drevni trg Placa dovode OPG-ove s Lovreštine, ali i goste iz obližnjih općina, a sve kako bi i lokalnom stanovništvu i stranim posjetiteljima u ugodnom ambijentu predstavili najpoznatije tradicionalne istarske proizvode. To je svojevrsna tržnica koja se održava jednom tjedno i to četvrtkom u ljetnom periodu, kaže načelnik i dodaje:
"Kao glazbena podloga služi jedan lokalni bend koji svira tradicionalne pjesme, no bilo je tu nastupa i klapa, limenih glazbi, pop-rock sastava i drugih poznatih glazbenika s područja Istre. Guštima Lovreča je kroz svojih ovogodišnjih 12 izdanja prošlo više tisuća posjetitelja tijekom sezone", istaknuo je načelnik te dodao i druge manifestacije od izložbi, koncerata, predstava za djecu, projekcija filmova i mnoge druge, ali i popularnu Lovrečevu u sklopu koje su se održavali sportski turniri, kvizovi, koncerti, izložbe, predstave i brojne druge aktivnosti.
- Svi su događaji bili izuzetno dobro posjećeni te pozitivno prihvaćeni među lokalnim stanovništvom. Kao što se može vidjeti iz popisa, najčešće korištene lokacije su upravo trgovi Placa i Placeta. Siguran sam da ćete se složiti sa mnom da se i puno veće općine, pa čak i gradovi, ne bi posramili ovakvog kulturnog programa ostvarenog ove godine s ukupno četiri stalno zaposlene osobe u Općini i jednim komunalnim redarom zaduženim za održavanje čistoće. Također, jedan komunalni redar zaposlen je u općinskom poduzeću Pazenatik d.o.o. koje brine o održavanju makadamskih puteva i malčiranju raslinja na preko 50 kilometara naših puteva koje redovito održavamo, istaknuo je načelnik.
Na upit imaju li u planu uređenje same starogradske jezgre, koja doista ima veliki potencijal, ali je trenutno u otužnom stanju, načelnik Ljubešić je napomenuo da je u finalnoj fazi izrada glavnog projekta uređenja starogradske jezgre sa svim segmentima infrastrukture, a to su voda, kanalizacija oborinska i fekalna, rasvjeta, telefonija, popločenje, ambijentalno osvjetljenje..
Projekt uređenja starog grada
- Lokacijsku dozvolu smo već dobili te ćemo po dobivanju građevinske dozvole nastojati projekt kandidirati prema nekom od fondova s obzirom da je riječ o iznimno velikom zahvatu koji će zasigurno u konačnici rezultirati potpunom revitalizacijom cijelog mjesta. Međutim, svake godine Općina Sveti Lovreč ulaže u očuvanje i obnovu najvrijednijeg spomenika – starogradske zidine. Uz pomoć financijskih sredstava Ministarstva kulture već više godina iz segmenta u segment obnavljaju se zidine, a ove godine se riješilo i popločenje ispred kule Funtanela gdje bi tijekom sljedeće godine trebao nastati Arheološki park koji trenutno projektira arhitekt Vjekoslav Gašparović, kaže načelnik.
Od ostalih projekata istaknuo je da se u Svetom Lovreču ove godine kompletno renovirala i opremila unutrašnjost postojeće Plesne sale čime su dobili novi Multimedijski centar kreativnosti koji udrugama omogućava još bolji rad. Projekt je bio vrijedan 100-njak tisuća eura i potpomognut sredstvima Istarske županije.
- Ono što je ipak nama najvažnije ove godine, započelo je upravo ovih dana, a riječ je o izgradnji dječjeg vrtića i jaslica. Projekt vrijedan 1,2 milijuna eura u više je navrata kandidiran na razne EU fondove. Nažalost, do sada smo uvijek, što zbog razvijenosti regije u kojoj se nalazimo, što zbog statističkih podataka o novorođenčadi, dobivali odbijenice te smo u konačnici u projekt bili primorani ući vlastitim sredstvima. Nadamo se ipak, s obzirom na to da smo i nedavno ponovno kandidirali projekt na EU fond, da ćemo barem manji dio sredstava koja su predviđena natječajem uspjeti vratiti, kaže načelnik.
Također su u ovoj godini, s obzirom na to da se izgradnjom dječjeg vrtića smanjuje broj parkirnih mjesta, asfaltirali i uredili 30-ak novih parkirnih mjesta između škole i starogradske jezgre namijenjenih mještanima, nastavnom kadru, roditeljima i posjetiteljima Svetog Lovreča.
Ravni krovovi nikad nisu bili dozvoljeni
Da bi se dobila potpuna slika o ulozi Svetog Lovreča u turističkim brojkama Istre, valja naglasiti da u Općini Sveti Lovreč ima ukupno 166 registriranih objekata (četiri više u odnosu na lani), s ukupnim brojem kod 1.004 kreveta (gotovo 30 više nego lani).
Prema riječima načelnika Općine, od početka ove godine do 15. rujna ostvareno je 6.575 dolazaka (1 posto manje od prošle godine) te ukupno 55.258 noćenja (8 posto manje nego lani). Prema udjelu u noćenjima prednjače gosti iz Njemačke (61%), Austrije (5%) i Nizozemske (4%).
- Jasnog smo stava da nam je život lokalnog stanovništva i očuvanje tradicije na prvome mjestu. Dok se u nekim općinama i gradovima Istarske županije tek počinje otvarati pitanje zabrane ravnih krovova, kod nas ono nikad nije ni otvoreno. Mi nismo nikada imali mogućnost da krovovi budu ravni i da se time naruši naša izvorna lokalna graditeljska tradicija, tvrdi načelnik Ljubešić.
- Jedna smo od manjih općina u Istri, s 960 stanovnika te se s vrlo skromnim proračunskim sredstvima, ali nastojimo se boriti da našim mještanima osiguramo što kvalitetniji život.