Nikolay Viktorov, omiljeni investitor bivšeg pulskog gradonačelnika, danas istarskog župana, Borisa Miletića, u velikim je financijskim problemima. Brojne su njegove tvrtke u velikim gubicima a trenutno je visoko pozicioniran na najnovijoj „listi srama“ poreznih dužnika u Istarskoj županiji. Počasni građanin Nikolay Viktorov s dugom od 100.000 eura nalazi se na 35-om mjestu liste istarskih dužnika. Radi se o dugu iz rubrike "porezi i prirezi na dohodak" koje je Viktorov trebao isplaćivati na osnovu plaća svojih zaposlenika.
Kao što smo već pisali, većina tvrtki koje kontrolira Viktorov posluju s višemilijunskim gubicima dok njegove financijske obaveze obilno nadilaze vrijednost njegove poslovne imovine.
Tako primjerice tvrtka Ribarska koliba zaključno s koncem 2022. ima akumulirani gubitak od 21.7 milijuna kuna, dok dugoročne obveze iznose 62.8 milijuna kuna, a kratkoročne 2.2 milijuna kuna. Pritom je dugoročna imovina vrijedna 42.5 milijuna kuna
Tvrtka Sfinga ima dugoročne obveze 7.7 milijuna kuna, kratkoročne 620 tisuća kuna, uz akumulirani gubitak od 420 tisuća kuna. Dugotrajna imovina Sfinge vrijedna je 2.4 milijuna kuna.
Tvrtka Ljetnji dan akumulirala ja gubitak od 9 milijuna kuna uz dugoročne obveze od 38.7 milijuna kuna i kratkoročne od 460 tisuća kuna. Pritom je dugoročna imovina vrijedna 30 milijuna kuna.
Tvrtka V.E.D.N.I. akumulirala je gubitak od 21.1 milijun kuna uz dugoročne obveze od 41.6 milijuna kuna i kratkoročne obveze od 900 tisuća kuna. Dugotrajna imovina tvrtke V.E.D.N.I. vrijedna je 21 milijun kuna
Dakle, u samo četiri tvrtke Viktorov je ostvario gubitke od 52 milijuna kuna ili oko 7 milijuna eura, uz dugoročne obveze od 150 milijuna kuna ili 20 milijuna eura. U tim tvrtkama dugotrajna imovina vrijedna je 96 milijuna kuna ili 12,8 milijuna eura.
Ove brojke pokazuju da je počasni građani Viktorov vrlo upitan, očit loš poduzetnik koji je svoje poslovanje u Istri usko vezao uz politiku, točnije IDS.
Sjetimo se kako mu je tadašnji predsjednik IDS-a Boris Miletić praktički poklonio parkiralište na Verudeli koje je kontroverzni ruski investitor nedavno morao vratit gradu.
Mediji su pisali i da je tadašnji gradonačelnik Boris Miletić koristio svoj utjecaj na ravnatelja lučke uprave Pula, Donalda de Gravisija, kako bi Viktorovi dobili koncesijski natječaj za marinu na Ribarskoj kolibi.
Podsjetimo i na kolosalan primjer političkog klijentelizma IDS-ovog gradskog vijećnika Massima Brajuhe koji je paralelno glasao za izmjene prostornih planova koje su pogodovale Viktorovu, dok je u isto vrijeme radio u jednoj od njegovih tvrtki. Kada je tvrtka zapala u probleme radnici su ostali bez plaća a Brajuha je promoviran.
Za Viktorova je svojedobno diskoteku Lighthouse vodio i aktualni gradski vijećnik Milan Rašula koji je godinama bio direktor njegove tvrtke Muzička zvijezda. Ta je tvrtka iz Krnjalože bankrotirala uz višemilijunske gubitke i dugoročne obveze oko 14,4 milijuna kuna ili gotovo 2 milijuna eura.
Postavlja se pitanje je li Viktorov doista zaslužio titulu počasnog građanina ili bi poslovni ljudi, posebice radnici, trebali u stvari biti jasno upozoreni o kakvom se poduzetniku radi prije no što s njim stupe u poslovni odnos.