Radar

EKSKLUZIVA ISTRE24

Imamo reviziju IDZ-a: Riješen misterij luksuznih torbica, 'cjepkala' se nabava za vozila, ustanovljena i velika financijska šteta nabavkom stomatoloških stolica

Istra24 je u posjedu interne revizije Istarskih domova zdravlja (IDZ) koju je početkom prošle godine naložio istarski župan Boris Miletić, a nakon što je tadašnji ravnatelj IDZ-a, Manuel Runić, na konferenciji za novinare iznio niz optužbi na račun bivše uprave na čelu s njegovim prethodnikom Antom Ivančićem


 
7 min
Chiara Bilić

Istra24 je u posjedu interne revizije Istarskih domova zdravlja (IDZ) koju je početkom prošle godine naložio istarski župan Boris Miletić, a nakon što je tadašnji ravnatelj IDZ-a, Manuel Runić, na konferenciji za novinare iznio niz optužbi na račun bivše uprave na čelu s njegovim prethodnikom Antom Ivančićem

Istra24 je u posjedu interne revizije Istarskih domova zdravlja (IDZ) koju je koncem siječnja prošle godine naložio istarski župan Boris Miletić, a nakon što je tadašnji ravnatelj IDZ-a, Manuel Runić, na konferenciji za novinare iznio niz optužbi na račun bivše uprave na čelu s njegovim prethodnikom Antom Ivančićem.

Runić je tada podnio ostavku, dok je Ivančić njegove navode opovrgnuo nazvavši ih neistinama i manipulacijama. Reviziju koja je iznjedrila opsežan dokument na 78 stranica provela je Služba za unutarnju reviziju Istarske županije. Obuhvaća razdoblje od 2016. do 2023. godine. Dakle uglavnom Ivančićeve mandate te jednu godinu Runićevog upravljanja, koliko je samo, uostalom, i bio na čelu te županijske zdravstvene ustanove.

Razdužena ruksak-torba

Među optužbama koje pred ostavku iznio Runić, možda je i najviše odjeknula kupovina ženskih „Tommy Hilfiger“ torbica, jedna za, rekao je, voditeljicu ispostave Rovinj u iznosu od 1.700 kuna, i jedna za bivšu pomoćnicu za financije po cijeni od 1.199 kuna.

U revizijskom izvješću navedeno je da su tijekom mandata bivšeg ravnatelja Ante Ivančića nabavljene tri, a ne dvije torbice: jedna za bivšu voditeljicu Ispostave Rovinj K.B., jedna za bivšu pomoćnicu ravnatelja za financijske poslove M.V te jedna za bivšu pomoćnicu ravnatelja za pravne poslove I.M. Torbica K.B. je kronološki prva otpisana, a torbica koju je koristila M.V. ostala je kod nje, uz napomenu da ju bivši ravnatelj Manuel Runić nije uvrstio u „poziv za povrat sredstava rada“.

Stajalište bivšeg ravnatelja Runića, navodi se, o tome treba li M.V. vratiti torbicu IDZ-u, revizijom nije bilo moguće potvrditi. Revizori su, naime, napomenuli da odluka o rashodu nije identificirana jer su Runić nije potpisao.

Istaknuli su i da je spomenuta pomoćnica ravnatelja za pravne poslove početkom lipnja 2024., po okončanju radnog odnosa, razdužila i vratila ruksak- torbu koja se fizički čuva u uredu ravnatelja. Iako se u reviziji navode samo inicijali, riječ je o Ivani Mofardin, koja je javnosti poznata iz još jedne afere koju je otkrila Istra24. Ona je, naime, prisustvovala razgovoru kandidatkinje za specijalizaciju iz ortodoncije Ane Červar s Povjerenstvom IDZ-a, iako nije smjela, a kasnije je, nakon što se Červar žalila na rezultate natječaja, Upravnom vijeću te ustanove obrazlagala pravni status žalbe koji je rezultirao njezinim odbacivanjem. Istra24 je pisala da je Općinski sud u Puli presudio da je natječaj za specijalizaciju ipak bio netransparentan i nezakonit. No, IDZ je uložio žalbu te je sada slučaj na drugostupanjskom sudu. Ivana Mofardin dala je ostavku nedugo nakon Runića. Ali, to nije jedina takva presuda. Županijski sud u Rijeci je lani donio odluku da je upravo izbor Manuela Runića za ravnatelja bio - nezakonit.

Uvijek A.C.P.

Što se torbica tiče, jedna je koštala 226 eura, druga 159 eura, a treća (ruksak-torbica) 152 eura. Ukupno dakle 537 eura. Revizori, međutim, nisu stekli dojam da su torbice kupljene, odnosno korištene za bilo što drugo osim za poslovne svrhe.

Sudeći prema nalazu, itekako je, međutim, sporna kupovina automobila 2018. i 2019. godine. Vozila su se kupovala isključivo od Auto Centra Poreč (A.C.P.).

Tako je 2018. godine proveden je postupak jednostavne nabave za nabavu novih osobnih vozila kojim je opet odabrana ponuda poduzeća A.C.P. s iznosom od 172.179 kuna bez PDV-a za kupnju tri nova vozila.

Istovremeno su se tražila i rabljena osobna vozila, opet je odabrana tvrtka A.C.P., a cifra je bila 180.000 kuna bez PDV-a. U 2019. godini za još dva nova vozila IDZ postupkom jednostavne nabave opet bira A.C.P. Sada je cijena 119.259,84 kuna bez PDV-a. Iste godine provodi se još jedan postupak, opet jednostavne nabave, za šest rabljenih vozila, kojim je odabrana ponuda ni manje ni više nego kompanije A.C.P. IDZ je te automobile platio 198 tisuća kuna bez PDV-a.

A.C.P. je bio sretni dobitnik i 2020. godine, za pet rabljenih vozila dobili su 195 tisuća kuna, sve bez PDV-a.

Revizija je utvrdila da se nabava 2018. i 2019. 'cjepkala'. U dopisu županu Borisu Miletiću navodi se da „dijeljenje vrijednosti predmeta nabave i njihovo razdvajanje u različite postupke nabave, a posljedično i na izdvojene pravne poslove (iako je u osoba slučaja riječ o kupoprodaji osobnih motornih vozila)“, predstavlja prekršaj te je kažnjivo dijelo prema Zakonu o javnoj nabavi.

Stomatološka stolica

Također je utvrđeno da ljekarne u sastavu IDZ-a ne provode javnu nabavu lijekova, čime se opet prekršio Zakon o javnoj nabavi.

Runić je na dan kad je podnio ostavku javnost obavijestio i da je IDZ jednoj liječnici stomatologije svega par dana nakon što je otišla u privatnike kupio novu stomatološku stolicu vrijednu 21 tisuća eura.

Revizija je utvrdila da je opremanje i davanje opreme za stomatološke ordinacije na korištenje (uz zakup poslovnih prostora) bez donošenja odluke, koja bi bila u skladu s načelom dobrog gospodarstvenika, izvjesno prouzročila nastanak veće financijske štete.

Ugovor o nabavi četiri stomatoloških stolica sklopljen je s dobavljačem M.I. d.o.o. 15. srpnja 2022. Stolice su isporučene iste godine u studenom. Kupoprodajna cijena opreme po ugovoru stipulirana je u iznosu od 546.000,00 kn (bez PDV-a), odnosno 682.500,00 kn s PDV-om. Kronološkim slijedom je ugovor o zakupu poslovnog prostora (i korištenju opreme) sklopljen između IDZ-a i suugovarateljice, liječnice dentalne medicine M.L.H., koncem prosinca 2022. godine. U vrijeme izrade revizijskog izvješća, spomenuta liječnica bila je zakupac prostora u vlasništvu Istarskih domova zdravlja u Labinu, a do siječnja 2023. godine bila je zaposlenica te županijske ustanove te je, navodi se u reviziji, u nekoliko navrata podnosila zahtjev za davanjem u zakup spomenutog poslovnog prostora s opremom. Radila je u ordinaciji, ističu revizori, koja je „u mreži“ odstupala (prelazila propisanu kvotu) od 25 posto zaposlenih liječnika u IDZ-u.

Unutarnja kontrola

Prije sklapanja ugovora o zakupu poslovnih prostora te o korištenju opreme za dvije ordinacije dentalne medicine Upravno vijeće IDZ-a donijelo je odluku o davanju u zakup poslovnog prostora zdravstvenim radnicima Istarskih domova zdravlja. Riječ je o dva zdravstvena radnika koji su inicijalima navedeni kao K.D. iz Pule i spomenuta M.L.H. iz Labina.

Revizori su izračunali da ukupna razlika između ugovorenog iznosa naknade za korištenje i nabavne vrijednosti stomatološke opreme za K.D. (preračunato iz kuna) iznosi 11.613,18 eura, što predstavlja financijski gubitak u poslovanju IDZ-a. Kod zakupnice M.L.H. razlika ugovorenog iznosa naknade i nabavne vrijednosti stomatološke opreme donijela je IDZ-u gubitak od 10.315,52 eura.

Revizija je također ustanovila da postojeće unutarnje kontrole potrebne za uspješno funkcioniranje procesa financijskog poslovanja nisu zadovoljavajuće. Navodi se, naime, da je taj sustav samo djelomično uspostavljen te da postoje značajne nepravilnosti i slabosti.

Rukovodeća mjesta

Uočeno je i da strateški ciljevi nisu određeni nijednim programskim dokumentom, kao i da nisu donošeni trogodišnji, ni godišnji programi rada, niti planovi razvoja, iako su po Statutu trebali biti doneseni. Između ostalog, navodi se u reviziji, veliki je broj rukovodećih radnih (ranije: položajnih) mjesta u nezdravstvenom sektoru, što je u nerazmjeru s financijskim rezultatima IDZ-a.

Odluka ravnatelja o prijenosu ovlasti i odgovornosti iz područja upravljanja u Istarskim domovima zdravlja (iz 2019. godine) izvan je okvira propisanog Zakonom o proračunu zbog preširoko definiranog opsega dodijeljenih ovlasti radnicima na rukovodećim radnim mjestima. Posljedično, postupanje ovlaštenika izvan sadržajnih odrednica utvrđenih zakonom upućuje na autonomiju u raspolaganju javnim financijskim sredstvima uz nedostatne unutarnje kontrole koje je IDZ trebao imati u smislu upravljanja financijskim sredstvima iz nadležnosti.

Učinkovitost zaposlenika

Ne provodi se ni ocjena rada i učinkovitosti zaposlenika (kao zahtjev Okvira za razvoj sustava unutarnjih, a radna mjesta s osjetljivim poslovima (izvan zdravstvenih propisa) nisu propisana. Problemi je i Upravno vijeće koje je u trenutku revizije bio u nepotpunom sastavu (bez predstavnika zaposlenika). Izbori za člana radničkog vijeća nisu provedeni od 2021. godine.

Između ostalog je ustanovljen i propust Upravnog vijeća kod donošenja programsko-planskih akata, a u prethodnim mandatima (2016.-2020. te 2020.-2024.), što, navodi se, iskustveno može imati značajne posljedice kroz organizaciju i cjelokupno financijsko poslovanje, do sada neutvrđenog opsega.

Revizijsko izvješće okončano je minule godine u studenom, a Istra24 je već pisala da je dokument dostavljen nadležnim tijelima na postupanje. Do dovršetka „postupaka“, poručili su nam iz Županije pred sam kraj prošle godine, ne mogu ništa komentirati.


Nastavite čitati

Istra
 

MANUELA GEISSA: "Moj je prioritet ojačati prisutnost i vidljivost Talijana u javnom i kulturnom životu Vodnjana te u zajedničkom upravljanju teritorijem"

"Samo netko tko u potpunosti pripada zajednici može duboko i pravilno razumjeti specifične potrebe, tradicije, jezik, vrijednosti i izazove s kojima se suočavamo svakodnevno. Izravan izbor birača zajednice osigurava da funkcija dogradonačelnika/ ice kojeg / koju biraju članovi zajednice ne bude samo formalna, već autentična, ukorijenjena u svakodnevnom životu i kolektivnoj volji manjine", kaže Manuela Geissa *"Dvojezičnost nije ustupak ili usluga koju većina čini manjini, nešto što se tolerira ili provodi iz obveze, bez stvarne uvjerenosti. Na taj način stvara se faktična nejednakost, gdje se talijanski jezik smatra „drugorazrednim” ili marginalnim, a ne kao sastavni dio javnog života", poručuje kandidatkinja koja nam je predstavila i svoje konkretne prijedloge za boljitak zajednice i Vodnjana

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.