(FOTO) Neki objekti još uvijek imaju "stanare". Područje budućeg Pulskog inovacijskog centra potpuno je devastirano, opljačkano i krcato otpada
Zgrada koja je vjerojatno jedna od najljepših na prostoru Vallelunge najbolji je primjer devastacije
Na pitanje ima li projekt ipak nekih negativnih strana Stanković nam navodi da je najveći u tome što nemaju dovoljan broj zainteresiranih i kvalificiranih izvođača radova i ne može se raditi cijelu godinu (kiša, visoke temperature), a sam rad na fasadi, koji ovisi o kvadrature zgrade, traje minimalno tri mjeseca pa je lijepo vrijeme ključno da se radovi brzo završe, a suvlasnici budu zadovoljni
Na pitanje ima li projekt ipak nekih negativnih strana Stanković nam navodi da je najveći u tome što nemaju dovoljan broj zainteresiranih i kvalificiranih izvođača radova i ne može se raditi cijelu godinu (kiša, visoke temperature), a sam rad na fasadi, koji ovisi o kvadrature zgrade, traje minimalno tri mjeseca pa je lijepo vrijeme ključno da se radovi brzo završe, a suvlasnici budu zadovoljni
Euro Style d.o.o., jedna od tvrtki registrirana za obavljanje poslova upravljanja zgradama na području Istarske županije, do sada je na projekt Grada Pule Uređenja gradskih fasada "Dolcevita" prijavila sedam zgrada. Svih sedam je prihvaćeno: Motikina 21, Stankovićeva 5, Kochova 1, Flanatička 31, Rakovčeva 17, Krmpotićeva 10 i Jeretova 9.
- U 2022. godini uspješno smo odradili Motikinu 21 i Stankovićevu 5, u ovoj godini još se uvijek završavaju radovi u Rakovčevoj 17. Oni su gotovi za mjesec dana, a upravo je gotova i Flanatička 31, zgrada preko puta zgrade županije i Kochova 1 na Stoji.
U Krmpotićevoj 10 slijedeći tjedan diže se skela i započinju radovi, a radovi uskoro kreću i u Jeretovoj 9, veli nam Suzana Stanković, vlasnica Euro Stylea.
Ova tvrtka ima ambiciozne planove: u idućoj godini planiraju na radove prijaviti još 15-ak pulskih zgrada.
- Sljedeće koje prijavljujemo s cjelokupnom dokumentacijom su zgrade Flaciusova 4, Kandlerova 23, Radićeva 10, Dobricheva 34, Stankovićeva 21/Mletačka.
U tijeku je priprema i pregovori sa stanarima za zgrade Mutilska 44, Zlatićev trg 2, Krmpotićeva 6, Agnana 6, Kochova 2 i 4, Uspon Konzula Istranina 9, Scalierova 26, Hermana Dalmatina 8, Tršćanska 7 i Švalbina 1, a koje bi se trebalo odraditi 2024,/2025. godine.
Najveći izazov bit će im urediti Dobrilinu 10, veli nam Stanković.
- Radi se o jednoj od najljepših zgrada iz austrougarskog doba, barem po meni. Trenutno dižemo skele jer će se sanirati krov, vjerojatno i kupola. Radi se o iznimno zahtjevnoj zgradi čija će obnova biti komplicirana i skupa, ali kada bude gotovo biti će sigurno predivna, veli nam Stanković.
Napominje da će se sada, kada su skele već dignute, napraviti restauracijska istraživanja kako bi se mogli pripremiti dokumente za projekt Dolcevita.
- Upravitelj doista ima jako puno posla oko ovog projekta. Po jednoj zgradi nama u prosjeku ode minimum godina godina dana samo za pripremu, sve do potpisivanja ugovora sa Gradom, no moja iskustva u radu na ovom projektu su samo pozitivna.
Ovo je timski rad: Grad – Upravitelji – Stanari. Gradonačelnik i djelatnici Grada Pule su velika podrška u ovom postupku, uvijek dostupni i ljubazni. Spor je to proces, ali kad se jednom pokrene, nema stajanja, veli nam naša sugovornica.
Kada je sve gotovo, stanari su zadovoljni, dok prolaznici, navodi, vrlo brzo zaboravljaju kako je nekada derutna fasada izgledala, bila derutna, a ponegdje i prijetila sigurnosti prolaznika.
Ono što je dobro, naglašava, je da jedna zgrada vuče drugu, pa je obnova krenula po svim kvartovima i uskoro će grad puno ljepše izgledati.
Na pitanje ima li projekt ipak i nekih negativnih strana navodi da je najveći u tome što nemaju dovoljan broj zainteresiranih i kvalificiranih izvođača radova i ne može se raditi cijelu godinu (kiša, visoke temperature), a sam rad na fasadi ovisi o kvadrature zgrade traje minimalno tri mjeseca pa je lijepo vrijeme ključno da se radovi brzo završe.
Suzana Stanković otkrila nam je hodogram za uspješnu realizaciju projekta Dolcevita:
Upitana koliko sve to košta, a znajući da ulaganjem u sanaciju fasade zgrade zapravo dižemo cijenu i svom stanu, navodi da cijena po stanu ovisi o nekoliko glavnih faktora; kvadraturi zgrade i broju suvlasnika u zgradi te količini vijenaca i ukrasa na zgradi tj. o zahtjevnosti sanacije te, na kraju, iznosu subvencije koji ovisi o zoni i položaju u kojem se zgrada nalazi.
- Nema neke čarobne formule jer obnova, pa time i cijena ovisi o brojnim faktorima. Što se tiče sufinanciranja, Grad je formirao četiri zone, pa ovisi u kojoj se zoni zgrada nalazi, nalazi li se na uglu, tolika su i sufinanciranja. No ugrubo, sufinancira se do iznosa od 60 odnosno 80 posto, zavisno od zone, no ne više od maksimalnih iznosa koje je utvrdio Grad Pula, navodi nam Stanković.
Od pročelnice Upravnog odjela za urbanizam, investicije i razvojne projekte Samante Barić doznajemo da je tijekom 2022. godine realizirano 12 obnova građevina, a do sada je u 2023. obnovljeno ukupno deset zgrada.
Prošle godine realizirane su Kandlerova 19, Novigradska 14, Trg Stara tržnica 5, Flavijevska 30, Tartinijeva 6, Poljana Sv. Martina 1, Dobricheva 26, Cvečićev uspon 2, Ruže Petrović 6, Stankovićeva 5, Motikina 21 i Maksimijanova 15. Ove godine su obnovljene Karlovačka 4, Buonarrotijeva 6 i 8, Castropola 41, Giardini 10, Kamenjak 4, Faverijska 18, Poljana Sv. Martina 3, Kochova 1, te nedavno Castropola 1, Flanatička 31 i Mletačka 2.
- U tijeku realizacije obnove je devet zgrada: Epulonova 14, Kamenjak 2, Dubrovačke bratovštine 2, Stube Jurine i Franine 7, Jeretova 9, Rovinjska 9, Rakovčeva 17, Rakovčeva 8, Rakovčeva 6 dok je u tijeku priprema ugovora za Stankovićevu 7, a najavu upravitelja za sklapanje ugovora u narednim tjednima imamo za Giardini 2 i Giardini 3, Istarsku 32 te Flavijevsku 4, veli nam Barić.
Podsjeća da se na projekt Dolcevita sada mogu prijaviti građevine iz bilo kojeg dijela grada, uz bitne uvjete, a to je da sama zgrada zadovoljava kriterije prijave na program što podrazumijeva zgradu važnu za očuvanje povijesnog i arhitektonskog identiteta grada, s vidljivim oštećenjima i znakovima propadanja na uličnom pročelju.
Svoja iskustva oko projekta prenijela su nam i dva predstavnika stanara.
Dina Cvitić iz Kochove 1 ispričala nam je da su o obnovi fasade razmišljali još prije pet godina, a odlučili se kada se Dolcevita 'pomakla' izvan samog središta grada te počele sufinancirati i ostale zgrade.
Navodeći da zgrada ima 16 suvlasnika veli nam su zadovoljni obavljeni radovima, no oni su, radi lošeg vremena, trajali nešto dulje nego što su mislili.
- Krenuli smo lani u studenom i radovi su trajali do proljeća jer je zima bila izrazito kišna i nije se moglo raditi. Obnovili smo fasadu, vanjsku stolariju na pročelju, a Grad Pula sufinancirao nam je i zamjenu salonitnih ploča na krovu. Nikada nitko nije sto posto zadovoljan svim odrađenim radovima, ali s velikom većinom radova smo jako zadovoljni i smatram da smo, obzirom na cijene građevinskog materijala koje su stalno rasle, jako dobro prošli, veli nam Cvitić dodajući da to ne bi mogli bez gradskog sufinanciranja.
Jer, kako dodaje, "svaka mala te rine naprid."
Na upit koliko ih je sve to koštalo navodi da su digli kredit na milijun kuna na 15 godina, a Grad Pula im je radove sufinancirao s maksimalnih 200 tisuća kuna. Kredit plaćaju iz pričuve koju su, upravo s tom namjerom, bili podigli.
- Konkretno meni se, za stan od 40-ak kvadrata pričuva podigla sa 20 na 44 eura. Nije to malo, ali da se izdržati. Načinili smo veliko delo! Naše ružno pače postala je lijepa zgrada, još nas čeke uređenje stubišta i etažiranje, a onda ćemo urediti i okoliš, kaže nam zadovoljno ova predstavnica stanara.
Zadovoljan je i Emil Jukopila, predstavnik suvlasnika iz Flanatičke 31, koja je upravo gotova.
- Mi smo jako dobro prošli što se vremenskih okvira tiče. Radovi su započeli pred ljeto, kada se digla skela, otukla žbuka, i radilo se sve do zabrane radova.
Čim je zabrana završena, radovi su se nastavili i mi smo već u listopadu skinuli skele sa nove fasade, veli nam Jukopila.
Dodaje da su suvlasnici, njih ukupno pet, prezadovoljni i sa svojim upraviteljem koji je ozbiljno odradio posao, ali i s nadležnim službama u Gradu Puli s kojima su projekt odradili.
- Mijenjali smo i stolariju, restaurirana su ulazna vrata, a najviše je zahtjevno bilo odraditi obnovu kamenih dijelova, u čemu su sudjelovali i restauratori, veli nam Jukopila.
Prijavu za sufinanciranje radova obnove građevina može podnijeti upravitelj zgrade, a u slučaju da zgrada nema upravitelja zgrade, opunomoćenik suvlasnika.
Prijave koje se odnose na građevine smještene u području zaštićene kulturno-povijesne cjeline (što uključuje Zonu prioriteta 1), kao i građevine smještene u Zoni prioriteta 2 sufinanciraju se direktno iz Programa obnove pročelja građevina (u daljnjem tekstu Program). Za građevine smještene unutar granica Grada a izvan prethodno navedenih područja, mogućnost sufinanciranja iz Programa utvrđuje se mišljenjem Stručnog povjerenstva.
Pravo na sufinanciranje iz Programa, korisnik može ostvariti za građevine, stambene i stambeno-poslovne namjene na kojima su vidljiva oštećenja i tragovi propadanja, za slijedeće aktivnosti:
Obnova se, zavisno o zoni u kojoj se građevina nalazi, sufinancira od 50 do 80 posto opravdanih troškova radova, s tim da je maksimum koji se može dobiti (i to za zonu 1) 600 tisuća kuna (79,633 eura).
Opravdani troškovi obnove jesu troškovi nabave opreme i troškovi izvođenja svih radova obnove pročelja građevine koji se sufinanciraju, te dobave i ugradnje vanjske stolarije i/ili bravarije sa ili bez energetske obnove.
Zgrade koje se nalaze u zonama prioriteta, a kojima obnova uličnog pročelja i postranih pročelja vidljivih s ulice prelazi ukupni iznos investicije od 800 tisuća kuna (106.178,25 eura), dodatno se sufinanciraju s 20 posto u dijelu iznosa koji prelazi 800 tisuća kuna.
Zgrada koja je vjerojatno jedna od najljepših na prostoru Vallelunge najbolji je primjer devastacije
Ovaj spektakl donosi raznovrstan program koji će publici predstaviti tradicionalne plesove, glazbu i kostime iz različitih dijelova naše zemlje. Uz domaćina KUD "Uljanik" iz Pule nastupiti će i KUD "Ivan Fonović Zlatela" iz Kršana te KUD "Zvir" iz Jelenja koji će svojim izvedbama oživjeti bogatu folklornu baštinu
Investicija je vrijedna 930.107,70 eura (bez PDV-a), a rok za dovršetak radova je pet mjeseci od uvođenja izvođača u posao
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.