Svijet

TRAŽI SE SANCHEZOVA OSTAVKA

"Ne u moje ime. Ni amnestija, ni samoodređenje“. U Madridu protesti zbog oprosta Kataloncima

Zakonom o amnestiji bili bi obustavljeni svi postupci protiv nekoliko stotina Katalonaca koji su prije sedam godina nastojali putem referenduma uspostaviti neovisnu državu sa 7,5 milijuna stanovnika na sjeveroistoku


 
2 min
HINA
Foto HINA/ EPA/CHEMA MOYA

Zakonom o amnestiji bili bi obustavljeni svi postupci protiv nekoliko stotina Katalonaca koji su prije sedam godina nastojali putem referenduma uspostaviti neovisnu državu sa 7,5 milijuna stanovnika na sjeveroistoku

Tisuće prosvjednika okupile su se danas u središtu Madrida tražeći ostavku socijalističkog premijera Pedra Sancheza zbog prijedloga zakona o oprostu Kataloncima koji su 2017. organizirali zabranjeni referendum o neovisnosti.

Sanchezova Španjolska socijalistička radnička stranka (PSOE) usuglasila se sa strankama Zajedno za Kataloniju (JxCAT) i Katalonskom republikanskom ljevicom (ERC) u vezi zakona koji bi parlament trebao usvojiti u četvrtak.

Nekoliko udruga je pod geslom „Razloga je i previše, Sanchez ostavka!“ izvelo na ulice Madrida oko 15.000 prosvjednika, izvijestila je regionalna vlada. Organizatori prosvjeda tvrde da ih se okupilo 400.000.

Prosvjed su podržale najveće oporbene stranke s desnice, Narodna stranka (PP) i Vox.

„Ne u moje ime. Ni amnestija, ni samoodređenje“, pisalo je na transparentima dok su prosvjednici mahali crveno-žutim zastavama Španjolske.

Sanchez, čija manjinska lijeva vlada ovisi o podršci regionalnih stranaka Katalonije, još je ranije namjeravala uvesti zakon o amnestiji, ali zbog neslaganja u vezi nekih pojedinosti dosad nije usvojen. Usuglašavanjem stajališta otvorio se put prema izglasavanju jer te stranke zajedno imaju većinu mjesta u parlamentu.

„Sanchez je pokleknuo pred (katalonskim) nacionalizmom“, rekla je Dolors Montserrat, eurozastupnica PP-a tijekom prosvjeda i najavila da će oporba nastaviti s prosvjedima.

Zakonom o amnestiji bili bi obustavljeni svi postupci protiv nekoliko stotina Katalonaca koji su prije sedam godina nastojali putem referenduma uspostaviti neovisnu državu sa 7,5 milijuna stanovnika na sjeveroistoku.

Sanchez je prošli tjedan ponovio da su ciljevi  zakona „suživot“ i „pomirenje“.

Bivši predsjednik katalonske vlade Carles Puigdemont, koji se od referenduma 2017. nalazi u egzilu u Belgiji, mogao bi se vratiti u Kataloniju u lipnju i namjerava izaći na europske izbore toga mejseca.

Španjolska je dosad neuspješno tražila od Belgije njihovo izručenje, a amnestijom bi bio povučen zahtjev suda u Madridu za njegovim uhićenjem i suđenjem. 


Nastavite čitati

Svijet
 

Hrvatski nakladnici na sajmovima knjiga u Frankfurtu i Beogradu

Hrvatski izdavači predstavit će se na najvećem međunarodnom sajmu knjiga u Frankfurtu na zajedničkom izložbenom prostoru od 16. do 20. listopada. Sajam je "primarno poslovne naravi" jer se na njemu prodaju autorska prava, poručio je Slavko Kozina, predsjednik Zajednice nakladnika i knjižara HGK

Svijet
 

Pogačar: "Doping? Nisam toliko glup da zbog deset godina karijere ugrozim zdravlje"

'Biciklisti čija imena ne znamo, danas se suočavaju sa zdravstvenim ili psihičkim problemima zbog onoga što su uzeli prije 30 godina. Biciklizam je  sam po sebi dovoljno opasan sport, nailazimo na nesreće i granice koje srce ne smije prijeći. Ako u deset godina karijere ugrožavaš svoje zdravlje, samo si uništavate život, a to je glupo', kaže 26-godišnji Slovenac

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.