(FOTO) Božićna bajka na Učki. Djed Božićnjak razveselio mališane na prijevoju Poklon
Program za sve uzraste traje i danas i sutra
Trener Gordan Ćorić: "Mi smo prije deset godina imali ekipu koja se prošetala Prvom B ligom, dobivali smo Split, Dubrovnik, mogli smo ući i u Prvu ligu, ali za to ti treba 500.000 kuna, dok je sada klupski proračun oko 150 tisuća kuna. I sad imamo jaku generaciju, ali ne može... oni ti sad imaju sat vremena treninga, triput tjedno, dok je u profesionalnim klubovima svaki dan trening koji traje najmanje dva i pol sata. A klub je inače super organiziran"
Trener Gordan Ćorić: "Mi smo prije deset godina imali ekipu koja se prošetala Prvom B ligom, dobivali smo Split, Dubrovnik, mogli smo ući i u Prvu ligu, ali za to ti treba 500.000 kuna, dok je sada klupski proračun oko 150 tisuća kuna. I sad imamo jaku generaciju, ali ne može... oni ti sad imaju sat vremena treninga, triput tjedno, dok je u profesionalnim klubovima svaki dan trening koji traje najmanje dva i pol sata. A klub je inače super organiziran"
Dovoljno je popričati s glavnim ljudima ženskog Odbojkaškog kluba Vodnjan, sve redom entuzijastima i zaljubljenicima u ovaj lijepi sport, da bi se shvatila ne samo sportska važnost ovog kluba u manjoj sredini, već i problemi koji priječe njegov puni profesionalni procvat. Koji rezultatima u posljednja dva desetljeća itekako zaslužuje.
Odbojkaški trener Gordan Ćorić je u OK Vodnjan od formiranja kluba prije nešto više od 20 godina.
- Uvijek smo bili iza Pule, Poreča, uvijek smo se nosili u mlađim kategorijama s njima, ali kad treba podići na višu razinu, mi nemamo uvjete. Mi smo još 2003. godine bili u vrhu države, ali kad s kadetkinjama treba povećati treninge na dva i pol sata (a imamo ih maksimalno sat i pol) ne postoje uvjeti i onda nam cure odu u Veli Vrh, Rovinj, veli ovaj bivši odbojkaš koji je svojedobno igrao za više BH klubova u Jugoslaviji.
- Mi smo prije deset godina imali seniorsku ekipu koja se prošetala kroz Prvu B Ligu, dobivali smo Split, Dubrovnik, mogli smo ući i u Prvu ligu, ali za to ti treba 500.000 kuna, dok je sada klupski proračun oko 150 tisuća kuna, 20 tisuća eura. Dakle, više nego trostruko manji od pravog profesionalnog proračuna. I sad imamo jaku generaciju, ali ne ide...oni ti sad u ovoji dvorani imaju sat vremena treninga, triput tjedno, dok u profesionalnim klubovima svaki dan trening i traje dva i pol sata, najmanje. A klub je inače super organiziran, zaključuje.
Na nedavnom ljubljanskom turniru za najbolju tehničarku proglašena je Emili Macan iz OK Vodnjan, dok je za MVP-a turnira proglašena Vodnjanka, odnosno Galižanka Majda Delimehić (rođena 2009.). Majda igra na poziciji primača-pucača. Kaže nam da voli gledati odbojku, veli da su najjači ženski klubovi iz Turske.
Majda je, naime, zajedno s kolegicom Micol Debeljuh prije godine i pol osvojila brončanu medalju na Državnom prvenstvu u odbojci na pijesku. Iako nema ni 15 godina, odbojku trenira već 6-7 godina
- Odbojku sam počela igrati u drugom razredu osnovne i to zato jer je igrala moja šest godina starija sestra. Baš volim odbojku i nije mi uopće teško dolaziti na treninge, kaže Majda.
Daniele Manzin, tajnik OK Vodnjan je spiritus movens kluba.
- Nije nam cilj biti prvakom u prvoj ligi, jer mi jednostavno ne možemo financijski pratiti prvoligaške lige. Cilj je da se djeca Vodnjana tu okupe, da se maknu s ulice i s kompjutera. No važna su i natjecanja, razvijamo duh da se treba boriti. Ne idemo igrati utakmice da bismo izgubili. Cilj je pobijediti, no cilj samog kluba nije da budemo top, bilo bi lijepo, a možda i moguće. Nedostaju nam uvjeti , prije svega nova sportska multifunkcionalna dvorana s tri terena, iako je ovo dvorana u školi ima odbojkaške gabarite, ali nedostatna za treniranje svih kategorija. Sad imamo tri termina tjednom, u koje moramo utrpati pet kategorija, kaže on.
- Već godinama postoji naš prijedlog da se izgradi nova sportska multifunkcionalna dvorana, iako smo svjesni da je to financijski velik zahtjev. To bi dakako morala biti i komercijalna dvorana , ne samo za klubove već i razne manifestacije, poput porečke Žatike ili manjih dvorana. Nama nužno ne treba jako velika dvorana, već montažna dvorana s tri terena, s osnovnim terenom u rukometnim gabaritima, kaže Manzin.
Inače, trenutno Vodnjan ima samo jednu planiranu lokaciju za novu dvoranu, a ta je kod teniskih terena preko pruge. Grad Vodnjan je vlasnik te lokacije, no do građevinske dozvole iznimno je složena birokratska regulativa.
- Ali treba krenuti u projekt, kao što je to slučaj s nogometnim igralištem u Peroju, veli tajnik kluba.
- Mi se sada mučimo sa sponzorima, roditelji plaćaju mjesečnu članarinu od 25 eura, čime podmirujemo troškove putovanja. Od sportskog saveza Grada Vodnjana dobivamo mjesečno 1.200 eura. Imamo i nešto sponzora. Preživljavamo, nemamo viška novaca za neka ulaganja, nastavlja.
Zbog izostanka većih sredstava, kada su prije desetak godina igrali u nacionalnoj seniorskoj Prvoj B ligi doživjeli su financijski krah.
- Mi nikada nismo plaćale igračice, nitko i nikad nije dobivao plaću. Ali čujte, jedan put u Dubrovnik košta vas 20.000 kuna. Treneri dobivaju tek simboličnu naknadu, a angažman im je prilično velik -tri treninga tjedno, utakmice vikendima, zaključuje Manzin.
Trenerica mlađih kadetkinja i kadetkinja Marina Ćorić kaže da njen posao traži balans između blagosti i autoriteta, davanja prilika svima i pozornosti prema najkvalitetnijima
- Kažu da sam blaža od tate, ali nisam ni preblaga, smije se Marina. Jednom je jedna mala, na upit kakva joj je nova trenerica, rekla: "A kakav otac, takva kćer" (smijeh). Tata ima autoritet, voli brusiti tehniku, koja puno znači kod manjih kategorija. To on baš dobro radi. Bio mi je trener kad sam bila igračica. Prema meni je bio najgori, smije se Marina koja je u zapaženoj prvoligaškoj karijeri igrala u Sloveniji, Poreču, Rovinju, Velom Vrhu.
- Iako je rezultat šlag na torti, važno je da djeca motorički napreduju, ali i da se nauče padu i usponu, porazu i pobjedi, kao i prihvaćanju različitosti, jer svatko je bolji odnosno lošiji u ovom ili onom segmentu igre.
Ona je uvjerena da bi seniorke OK Vodnjana igrale u najvišim ligama kad bi klub imao više sredstava i prave uvjete treniranja.
Predsjednik kluba Boris Debeljuh iz Galižane (čija kćerka također igra za OK Vodnjan) ističe da ih je na nedavnom međunarodnom novogodišnjem turniru u Ljubljani dočekalo pet dvorana, svaka s tri trenera (poput dvorane na Velom Vrhu). Dakle 15 odbojkaških terena, a na turniru je nastupilo čak 50 ekipa iz više zemalja.
- Za vodnjanski sport je najvažnije to da se bar proširi ova postojeća dvorana u školi ili izgradi nova dvorana na novoj lokaciji. Kad bi se izgradila takva dvorana s kapacitetom tri terena javili bi se i drugi sportovi, a našim bi odbojkašicama bilo puno bolje jer bi sve selekcije na okupu, bila bi to super interakcija, veli on. Pred seniorskim vodama, kaže i on, ne mogu parirati zbog manjka broja sati treninga i nedostatnog budžeta.
Trener Ćorić kaže da su sad na Međunarodnom odbojkaškom turniru 'Ljubljana Open' mlađe kadetkinje Vodnjana u finalu umalo pobijedile mariborski OK Formis.
- Pazite, taj klub igra prvu ligu, a nisu bile bolje od naših cura, dobile su nas na sreću. A treniraju svaki dan i imaju odlične uvjete, zaključuje Ćorić ilustracijom potentnosti ovog kluba. Na potezu je Grad Vodnjan.
Program za sve uzraste traje i danas i sutra
Javoran je redakciji Istre24 poslala demanti na izjave dekana Istarskog veleučilišta, Daglasa Korace, a koje smo u utorak, kao dio izvještaja, prenijeli sa sjednice Skupštine Istarske županije
U sve tri istarske investicije iz praškog fonda zasad su uložili oko 25.000.000 eura
Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.
Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.