IT & Tech

PROTIV ZLOUPORABA

Hvatska razvija kvantne komunikacijske mreže za bolju kibernetičku sigurnost

Hrvatska s projektom kvantne komunikacijske infrastrukture CroQCI, vrijednim gotovo 10 milijuna eura, postavlja temelje za zaštitu nacionalne kritične infrastrukture i bolju kibernetičku sigurnost, istaknuto je u utorak na predstavljanju tog projekta


 
3 min
HINA
HINA/ Daniel KASAP

Hrvatska s projektom kvantne komunikacijske infrastrukture CroQCI, vrijednim gotovo 10 milijuna eura, postavlja temelje za zaštitu nacionalne kritične infrastrukture i bolju kibernetičku sigurnost, istaknuto je u utorak na predstavljanju tog projekta

Hrvatska s projektom kvantne komunikacijske infrastrukture CroQCI, vrijednim gotovo 10 milijuna eura, postavlja temelje za zaštitu nacionalne kritične infrastrukture i bolju kibernetičku sigurnost, istaknuto je u utorak na predstavljanju tog projekta.

Tim se projektom i Hrvatska jače uključuje u europske i svjetske trendove za kvantne mreže, a uz sufinanciranje iz EU fondova, NPOO-a i državnog proračuna, kazao je voditelj projekta u mreži Carnet Bojan Schmidt.

Projekt je počeo 1. siječnja 2023. i trajat će do ljeta 2025., a s obzirom na sve veće korištenje digitalnih tehnologija, interneta, ali i sve češćih kibernetičkih napada te dostupnošću sve snažnijih računala napadačima s ovime Hrvatska odgovara na te izazove, dodao je.

“Danas poznati kriptografski načini zaštite na internetu u budućnosti neće biti dostupni i dio naše nove infrastrukture bit će dio šire europske infrastrukture za podizanja temelja informacijske sigurnosti kombinirajući klasične i poznate telekomunikacijske infrastrukture s inovativnim kvantnim rješenjima koji se temelje na zakonima kvantne fizike”, naglasio je Schmidt.

Objasnio je da to konkretno znači da bi te mreže trebale spriječiti bilo kakva neovlaštena ‘upadanja’ u internetske kanale, prisluškivanje, krađu osjetljivih podataka i slično.

Poseban naglasak u tome se daju državnim informacijskim infrastrukturama i to u energetici, financijama, zdravstvu, zdravstvu, telekomunikacijama i svim drugim kritičnim sektorima za funkcioniranje države.

Schmidt je rekao i da se takva infrastruktura i u svijetu sada još “pilotira”, da je tehnologija u fazi ‘sazrijevanja’ i očekuje se da će u idućih dvije-tri godine 'sazrijeti' da se produkcijski može primijeniti u telekomunikacijsko okruženje.

Od toga će, po njemu, svi imati koristi, a za sada je, zbog glomazne potrebne fizičke opreme, fokus na postojećim podatkovnim centrima od državnog interesa i da se uspostavi za kritične sektore, a uz napredak tehnologije to će koristiti i manjim institucijama i poslovnom sektoru.

Fizičar iz Instituta Ruđer Bošković Martin Lončarić naglasio je da je to veliki poduhvat te da Institut svojim radom godinama stvara temelje za tako nešto, ali i sudjelovanjem u jednom takvom velikom svjetskom projektu u Velikoj Britaniji te poslije toga, 2021., i u međunarodnoj kvantnoj komunikaciji između tri zemlje - Hrvatske, Italije i Slovenije - u sklopu sastanka zemalja G20.

“Bili su to temelji i preteča sadašnje izgradnje te infrastrukture sigurne komunikacije i otpora na napade kvantnih računala koji se također sada razvijaju i uskoro očekuju u svijetu te će biti kadri razbiti sigurnost na internetu kakvu sada poznajemo. Tada rješenje pruža kvantna fizika i enkripcija, koju ćemo ugraditi u hrvatsku infrastrukturu”, poručio je Lončarić.

Strateški važnim za državu taj je projekt označio i državni tajnik Središnjeg državnog ureda za razvoj digitalnog društva Bernard Gršić, dodajući da je i cilj Digitalnog desetljeća EU do 2030. imati kvantno računalo i tehnologije za prijenos podataka u kvantnim mrežama kojima će se osigurati sigurnija komunikacija i zaštita podatkovnog prometa.

“Tu je riječ o inovativnom pristupu spajanja mreža koje onemogućuju ‘upade’ u podatke, a moramo biti svjesni da internet postaje sve opasnije mjesto i treba se educirati i iskoristiti i umjetnu inteligenciju i druge digitalne tehnologije da se bolje zaštitimo”, zaključio je Gršić.


Nastavite čitati

Hrvatski sabor izglasao porez na nekretnine

Dosadašnji porez na kuće za odmor zamjenjuje se porezom na nekretnine. Taj porez iznosit će od 0,6 do osam eura po metru četvornom, pri čemu postaje obavezan za lokalne jedinice i one same mogu određivati visinu tog poreza

Da bi ova web-stranica mogla pravilno funkcionirati i da bismo unaprijedili vaše korisničko iskustvo, koristimo kolačiće. Više informacija potražite u našim uvjetima korištenja.

  • Nužni kolačići omogućuju osnovne funkcionalnosti. Bez ovih kolačića, web-stranica ne može pravilno funkcionirati, a isključiti ih možete mijenjanjem postavki u svome web-pregledniku.