Digitalizacija u demokraciju ne ulazi u svim državama jednakim korakom. U pojedinim zemljama, primjerice, glasanje putem interneta već dugo smanjuje troškove organizacije izbora a, vjeruje se, i mogućnost njihovog lažiranja, a nisu rijetke ni one koje popise stanovništva vrše na osnovu digitalnih baza podataka, umjesto slanjem popisivača na teren. No, mi ovim putem koračamo nešto stidljivijim, iako ne nužno sporim korakom.
Sustav e-građani državne je ustanove i administraciju već uvelike približio građanima no, iako smo vjerojatno još uvijek daleko od glasanja putem interneta, i građani već neko vrijeme mogu sudjelovati u funkcioniranju države i gradova 'jednim klikom miša'. Naime, sustav e-savjetovanja sve je češće korišten mehanizam suradnje s građanima prilikom kreiranja zakona i propisa, kako na državnom, tako i na lokalnom nivou.
Da se nas nešto pita…
Nije svaka tema ponuđena na javno savjetovanje, dakako, građanima jednako zanimljiva, no pojedine znaju postati pravi hitovi. Primjer za to je prošlogodišnje e-savjetovanje o prijedlogu Zakona o upravljanju nekretninama i pokretninama u vlasništvu Republike Hrvatske, na kojem se pronašla goruća tema nadležnosti nad planinarskim domovima. Osim što je privuklo puno sudionika, ovo je savjetovanje bilo i dobar primjer pozitivne promjene jer je prijedlog zakona, nakon uvažavanja pojedinih prijedloga i dodatnih konzultacija, prepravljen i u saborsku proceduru poslan s unesenim izmjenama.
Na lokalnoj razini, slično je zanimanje nedavno izazvalo i e-savjetovanje Grada Pule o podizanju iznosa paušalnog 'poreza za iznajmljivače'. Ipak, za razliku od prvog, na njemu nijedna sugestija nije bila uvažena.
Pulska gradska palača
Sporedne i hit teme
„Da se nas nešto pita, bilo bi drukčije“, mnogi će reći, no koliko su zaista stanovnici Pule zainteresirani za sudjelovanje u javnim savjetovanjima? Sudeći po rezultatima javnih savjetovanja objavljenih na stranicama Grada – ne previše.
Teme koje privlače najviše sudionika u pravilu su one o kojima se i izvan savjetovanja često javno raspravlja pa se popularnima svakako mogu nazvati planovi za razvoj grada, ekologija i obnova.
Desetogodišnji plan razvoja Pule tako je za sobom povukao jedno od najopsežnijih, a može se reći i najkonstruktivnijih e-savjetovanja, jer je značajan broj primjedbi u konačnici i uvažen.
Slično se dogodilo i na savjetovanju oko nacrta plana razvoja Pule kao pametnog grada (Smart City) u razdoblju za koji su stigla četiri očitovanja i nekoliko desetina komentara; 35 ih je prihvaćeno, 19 pojašnjeno, a 3 su odbijena. U odnosu na neka druga savjetovanja, za ovaj se može reći da je odlično prošao, i po pitanju aktivnosti, ali i po pitanju uvažavanja mišljenja.
A to se može reći i za raspravu o uvjetima i načinu držanja kućnih ljubimaca i načinu postupanja s napuštenim i izgubljenim te divljim životinjama. Na nju su, naime, svojevremeno pristigla čak 83 prijedloga, od čega ih je u cijelosti prihvaćeno 22, a djelomično 19. Na savjetovanje za plan kulture pristigla su 33 prijedloga, no u ovom ih je slučaju u cijelosti prihvaćeno tek 5.
Hit temom može se smatrati i Strategija zelene obnove Pule. Na e-savjetovanju je 29 mišljenja primljeno na znanje, 8 ih je prihvaćeno, 4 su pojašnjena, a tri odbijena.
Neke od najpopularnijih tema na e-savjetovanjima Grada Pule
A na nekima - muk!
No, nisu sve generalno popularne teme uvijek jednako dobro popraćene na e-savjetovanju. Na jedno nedavno, koje se odnosilo na inače poprilično vatrenu temu reda na pomorskom dobru, pristiglo je tek jedno mišljenje. Slično je i s jednom od 'omiljenih' tema internet komentatora - zaustavljanja vozila u središtu grada i reguliranja prometa u pješačkim zonama za potrebe opskrbe. Ona je, kada je najviše trebalo, privukla tek 4 'komentatora'.
I posljednji je prijedlog izmjene urbanističkog plana prizvao tek pet mišljenja, privremena zabrana izvođenja radova u 2023. godini njih 15, sufinanciranje mjera energetske učinkovitosti samo tri, a program potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju Grada Pula - jedno. I ono je djelomično uvaženo.
Ni obnova pročelja zgrada nije se proslavila sa samo četiri komentara.
Plan urbanog razvoja grada doveo je do najopsežnije rasprave
No, može i 'gore', a to je da se ne odazove nitko. Izdvojili smo neke.
Sigurnost, zaštita od požara i civilna zaštita, čini se, nisu posebno zanimljive teme. Odluka o planu, programu i načinu upoznavanja s opasnostima od požara i ostalih rizika, čak ni nakon velikog pulskog požara, na savjetovanje nije privukla nikoga, jednako kao i prijedlozi analize stanja sustava civilne zaštite i plan djelovanja u području prirodnih nepogoda. Bolje nisu pošle ni nacionalne manjine- na savjetovanju o Odluci o određivanju nagrada za rad članovima vijeća i predstavnicima nacionalnih manjina diskusije nije bilo.
Naravno, u obzir se uvijek mora uzeti i mogućnost da primjedbi na prijedloge nije ni bilo no, s obzirom na broj reakcija na neke od ovih tema na društvenim mrežama, teško je povjerovati da nitko nije imao mišljenje za podijeliti. Možda zapravo samo e-savjetovanje treba učiniti popularnijim.
Ukoliko mislite da svojim mišljenjem možete doprinijeti nekoj od trenutno aktivnih tema, popis e-savjetovanja za područje Grada Pule možete pronaći na stranici e-konzultacije.
Koliko se prijedloga u prosjeku uvažava teško je reći jer nije koncept svih javnih rasprava isti. Dok neka ne dozvoljavaju puno prostora za prijedloge, druga se više oslanjaju na prijedloge pa ih prihvaćaju djelomično ili u cijelosti. A što se sudionika tiče, vrlo često tu su predstavnici opozicionih političkih stranaka koji i e-savjetovanja koriste za promoviranje ideja za koje se zalažu i u političkom djelovanju, zatim zainteresirani građani, a često i pravne osobe na čije poslovanje aktualna tema znatno utječe.